Sağlık
Trend

Devic Hastalığı Nedenleri

Devic hastalığı nedir? Devic hastalığı neden olur?

Devic hastalığı tıpta ki adıyla nöromyelitis optika(NMO)’dur. Devic sendromu olarak da bilinir. Devic hastalığı göz sinirleri ve omurilik sinirlerinin eş zamanlı olarak ya da farklı zamanlarda tutulması sonucu olan karakteristik bir hastalık olduğu için de bağışıklık sisteminin bozulmasından kaynaklanır. Devic hastalığında genellikle omurilik ve göz sinirinde tutulmalar görülür. Göz sinirinde tutulmalar gerçekleştiği zaman tek veya iki taraflı görmede bulanıklık ve yakınma görülebilir. Hastalık ilerlerse görme kaybı gerçekleşebilir. Bu kayıp tamamen körlüğün aksine kontrast ve renkleri ayırma da zorluk, yazıları okuyamama ve yakınma gibi rahatsızlıklar görülebilir. Omurilik sinirlerinde tutulma daha ağır ilerler. Omurilik tutulumunda bacak ve kollarda güç kaybı ağrı, uyuşma ve idrar torbasının kontrolden çıkması gibi nörolojik yakınmalar oluşturur.

Devic Hastalığı Belirtileri

Devic hastalığı genellikle gençlerde ve erişkin insanlarda görülmektedir. Erkekler de kadınlara göre daha az görülen bir hastalıktır. Devic hastalığında tıbbi bulgular ve beraberinde oluşan belirtiler ya da günler içinde oluşan görme bozuklukları ve uyuşma, güç kaybı ve ağrı. Bu belirtiler öncesinde baş ağrısı uyuklama bulantı ve ateş gibi belirtiler görülebilir. Hastaların genelinde iki yanlı optik nöropati gelişir. Görme kaybında genellikle göz çevresinde ağrı ve miyelitte bel gibi belli bölgelerde ağrı hastalığa eşlik edebilir. Ağır hastalarda sinir kayıpları sıktır ve düzelme derecesi değişiklik gösterir.

 Süper dişi sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Devic Hastalığı Tedavisi

Devic Hastalığı Tanısı Nasıl Yapılır?

Devic hastalığına yakalanan bir insanın tanı konulabilmesi için klinik tablosuna, beyin-omurilik sıvı tetkikine, kanda NMO antikoruna, MR tetkiki yapılmalıdır. Hastalığın tanısında en önemli tanı koyma yöntemi NMO yani antikor araştırmasıdır antikor araştırması yapılırken genellikle pozitif sonuç alınması tanı koymakta önemli bir yöntemdir fakat bazı hastaların antikoru negatif olduğu için tanı koymak için diğer yöntemlere başvurulur.

 Fil Hastalığı Nedir?

Devic Hastalığı Tedavisi

Devic hastalığı tedavisinin temelinde tedavi bağışıklık sistemini baskılamak üzeredir. İdame ve atak olarak iki tedavi yöntemi vardır. Atak tedavisi; Akut devic sendrom hastaları  genellikle intravenöz kortikosteroid tedavisine yanıt vermektedir. İntravenöz kortikosteroid tedavisine yanıt vermeyen hastalar plazma değişimi ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Hastalık seyrine göre tedavi; Bu tedavi hastaya özel yapılmalıdır. Son yıllarda Sağlık alanında yapılan çalışmalar antikor oluşumuna yardımcı olan B hücrelerinin sayısını azaltmayı hedefleyen monoklonal antikor olan rituksimab tedavisi Devic hastalığında oluşan atakları azalttığı ve neredeyse durdurduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Hastalıklarla ilgili diğer yazılarımıza https://dengelibeslenmek.com/kategori/saglik/ adresinden erişebilirsiniz.

 Kurt Düşüren Yiyecekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..