Sağlıklı Beslenme
Trend

Dengeli Beslenmek Sağlığımız İçin Önemli Mi?

Dengeli beslenmek nedir?

İnsan sağlığına etki eden birçok faktör mevcuttur. Bunlardan en önemlisi belki de beslenmedir. Beslenme yaşantının devam etmesi için vücuda besin alma işlemine verilen addır. Dengeli beslenme ise her besin türünden dengeli ve yeterli miktarda alınması durumuna verilen addır. Günümüzde birçok kişi için dengeli beslenmek zor gelebilir. Çünkü çağımızda hazır paketli ürünlere olan rağbet fazladır.

Bu yüzden herkes gereğinden fazla yeme ve sağlıksız besinleri tüketme eğiliminde oluyor. Ancak dengeli beslenmenin sağlık açısından hem kısa vadede hem de uzun vadede önemi oldukça büyüktür. Vücut yeterli miktarda besin almadığında eski gücünü yitirir. Gereğinden fazla alınan besinler ise obeziteye yol açar. Bu yüzden de bir şekilde dengeli beslenmenin yolunu bulmak gerekir.

Yeterli ve dengeli beslenme

Dengeli Beslenmenin Sağlığa Etkisi

Birçok kişi sağlıklı beslenmek dendiğinde sağlıklı besinler tüketmekle ilgili şeyler düşünür. Ancak dengeli beslenme aslında bambaşka bir şeydir. Dengeli beslenme her türlü besinden yeterli miktarda tüketmeye verilen isimdir. Günümüzde dengeli beslenmeye önem veren çok az kişi vardır.

Ancak dengesiz beslenen kişilerde diyabet, tansiyon, obezite gibi sorunlar hızlı bir şekilde baş gösterir. Bu durumda da birçok kişinin ortalama ömrü daha da kısalır. Dengesiz beslenen kişilerde çeşitli hastalıklara yakalanma riski daha fazladır. Ancak her besinden gerektiği kadar alındığında vücut sağlıklı bir şekilde işlemeye devam eder. Aksi takdirde çeşitli hastalıklara açık hale gelir.

 Dengeli Beslenme Piramidi Nedir?

Dengeli beslenme terazisi

Dengeli Beslenme ve Sağlık

Vücudumuz için gerekli olan besinler protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve sudur. Vücut bu besin türlerinin en az birinden mahrum kaldığında hastalıklara karşı savunmasız hale gelebilir. Öte yandan en az birini fazla tükettiğinde gene çeşitli hastalıklara yakalanma riski ortaya çıkar. İşte tam da bu noktada dengeli beslenmek ne kadar önemli ortaya çıkar.

Günümüzde ise dengeli beslenmek oldukça zordur. Çünkü dışarıda hazır olarak satılmakta olan ürünler insanlara daha cazip gelmektedir. Buna bağlı olarak da herkes uğraşarak yemek hazırlamak varken hazırını satın almaya başlamıştır. Bu yüzden de dengeli beslenme kavramı ne yazık ki tarihe karışmıştır. Bu yüzden çağımızda beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklarda ciddi bir artış söz konusudur.

Dengeli beslenme

 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Faydaları

Dengeli Beslenmek Sağlık İçin Önemli mi?

Sonuç olarak sağlıklı beslenmek kısa vadede bedenimizin daha dinç olmasını sağlar. Aynı zamanda kilo kaybı veya obezite gibi rahatsızlıklara yakalanma riski de ortadan kalkar. Uzun vadede ise dengeli beslenen insanlarda yaşlılık dönemlerinde sıklıkla rastlanan diyabet, tansiyon gibi rahatsızlıklara yakalanma riski ciddi anlamda azalır.

Bu gibi durumlar aslında dengeli beslenmenin sağlık için ne kadar da önemli olduğunu göstermektedir. Her ne kadar günümüz koşullarında zor olsa da biz de dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat etmeliyiz. Her besin türünden yeteri miktarda almaya özen göstermeliyiz. Besinleri ne gereğinden eksik ne de fazla almalıyız.

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre vücudumuza çok fazla zeytinyağının faydaları bulunmaktadır. Zeytinyağının faydalarını yazımızdan okuyabilirsiniz. https://dengelibeslenmek.com/zeytinyagi-ve-faydalari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..