Sağlıklı Beslenme

Dengeli Beslenmek Ne Demektir ?

Merhaba ,  “Dengeli Beslenmek Ne Demektir ? ” öncelikle bunu öğrenerek yola çıkacağız. Nasıl dengeli beslenebiliriz ? Dengeli beslenmek hayatımızı nasıl etkiler ? Bu soruların yanıtını bu yazımızda paylaşalım , ilerleyen zamanda dengelibeslenmek.com da daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Dengeli Beslenme Nasıl Olur ?

Öncelikli sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz. Bunun için hiç bir zaman geç kalmadınız şuan da bu kararı verip hayatınızın düzenini sağlayabilirsiniz. Kendinize bir fikir , bir cümle bulun ve buna inanın örneğin ” Yemek için yaşama. Yaşamak için ye. ” İyi beslenin kendinize iyi bakın .

Dengeli beslenme nasıl olur ?

Karnınız acıktığında sırf doymak adına yediğiniz besinler , dengeli beslenmek demek değildir. Dengeli beslenmek için belli saat aralıkları içinde , vücudun gereksinim duyduğu besin değerlerini yeterli miktarda tüketmeliyiz.

Dengeli Beslenmek İçin Neler Yapmalıyız ?

Yazımız da asıl cevap aramamız gereken anahtar cevaplardan biri de ” dengeli beslenmek için neler yapmalıyız ? ” sorusunun cevabı diyebiliriz. Her bireyin beslenme ve yeme alışkanlığı farklıdır ama en azından bu yazımızda ortak bir paydada buluşmamız lazım bunun için yapmamız gerekenler ise yazımızın devamında yer almaktadır.

Dengeli Beslenmek İçin Neler Yapmalıyız ?

  • Öncelikle en az 3 öğün beslenmeliyiz ; Kahvaltı , öğle yemeği , akşam yemeği öğün atlamamız gerekir.
  • Arada bir şeyler atıştırmak istediğimiz de zararlı , katkılı atıştırmalıktan uzak durup onun yerine mevsim meyvesi yemeyi tercih edin.
  • Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmelisiniz ; en az 2 litre su içmeniz gerekir . Ama bunu gün içinde tükettiğiniz diğer sıvıların toplamına dahil etmeyin yani çay ,kahve veya diğer içeçekleri bu 2 litre dışında tutmanız gerekiyor.
  • Aşırı yağlı , çok şekerli , kızarmış gıdalardan uzak durmanız gerekiyor.
  • Gün içinde yeterli miktarda karbonhidrat, protein ,yağ, vitamin ve sıvı tüketmeniz gerekir. ( İlerleyen zamanda bu konu hakkında daha detaylı yazılarımız olacaktır. )

Dengeli Beslenmek İçin Tüketebileceğimiz Gıdalar Nelerdir ?

Her birey farklı besin gruplarını sever , kimisi yemek seçer, yemekten hoşlandığı ve ya hoşlanmadığı şeyler olabilir ama bunu değiştirebilmek sizlerin elinde . Sağlıklı , güzel ve uzun bir yaşam dengeli beslenmek oldukça önemli bunun için; gün içerisinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sağlıklı karbonhidrat, protein,yağ ve vitamini tüketmelisiniz. Peki tüketirken nelere dikkat etmelisiniz ?

Günümüzde bir çok kişi artık hangi meyve sebzenin hangi mevsime ait olduğunu bilmiyor. Çünkü sera ve hormonlu tarım ilaçları sayesinde doğal olmayan yapay ve hormonlı gıdaları 4 mevsim tüketmeye başladık. Bu sağlıklı ve iyi bir durum değildir. Hangi meyve sebze , hangi mevsimde yenmeli öncelikle bunu öğrenmelisiniz. İlerleyen zamanda bunun hakkında bir yazı sizlerle paylaşacağız. Mevsim sebze ve meyvesini tüketmeli , gün içinde bitkisel ve ya hayvansal protein almalısınız , tercih tamamen size kalmış.

Dengeli Beslenmek İçin Tüketebileceğimiz Gıdalar

Yaz mevsiminde kahvaltılarınız da mutlaka salatalık ,domates,maydanoz mutlaka tercih edin . Ekmek yememeye onun yerine çiğ ceviz,çiğ badem, çiğ fındık yemeyi deneyin. İşlenmiş , glutenli,glikozlu,koruyucu maddeli, fabrikasyon ürünlerden ve sağlıksız gıdalardan uzak durun.

Dengeli Beslenme
Dengeli Beslenme

Dengeli beslenmekte beslenme piramidini öğrenmek ve düzenli beslenmek çok önemlidir. Beslenme piramidi ile ilgili https://dengelibeslenmek.com/dengeli-beslenme-piramidi-nedir ve düzenli beslenme ile ilgili https://dengelibeslenmek.com/dengeli-beslenme-ve-duzenli-beslenme yazılarımızı okuyabilirsiniz.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme yazılımınızı kapatın.