Sağlıklı Beslenme

Dengeli Beslenmek Ne Demektir ?

Nasıl dengeli besleniriz?

Dengeli beslenmek sağlıklı bir yaşamın temel taşlarından biridir ve kaliteli bir hayatın birinci şartıdır. Nasıl bir hayatınızın olursa olsun sağlığınıza dikkat etmeye beslenme tarzınızı gözden geçirerek başlamazsanız tüm çabalarınız boşa gidecektir. Günlük alınması gereken vitamin ve besinlerin doğal yollarla vücudumuza verilmesi hastalıklardan korunmamız ve sağlıklı yaşamamız için olmazsa olmazlardandır.

Beslenmenin sağlığımızı doğrudan etkilediğini artık hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. Sağlıklı beslenme, aktif bir yaşam tarzı, vitaminler ve besin değerleri artık hepimizin yaşantısında önemli yer tutan terimler. Toplum olarak böylesine hayati bir konuda gün geçtikçe daha da bilinçlenmemiz hepimiz açısından çok sevindirici bir gelişme. Uzmanların açıklamalarından hepimizin aşina olduğu bir diğer kelime ise “dengeli beslenmek” Sağlığımız açısından bu kadar önemli olan dengeli beslenme ne anlama geliyor? Nasıl dengeli besleniriz? Dengeli beslenmenin sağlığımız açısından faydaları ve önemi nedir? Hem sitemizin genelinde hem de bu yazıda bu konuyla ilgili önemli bilgiler edineceksiniz.

Dengeli Beslenme Nasıl Olur ?


Öncelikli sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için beslenme alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirmeliyiz. Bunun için hiçbir zaman geç kalmadınız şu anda da bu kararı verip hayatınızın düzenini sağlayabilirsiniz. Dengeli beslenmeyi yaşam tarzınız haline getirirken ilk adımda kendinize bir fikir, bir cümle bulun ve buna yürekten inanın. Örneğin ”Yemek için yaşama. Yaşamak için ye” ya da “İyi beslenin kendinize iyi bakın”.
Her doyma hissi , her tükettiğiniz besin ve tamamladığınız öğün dengeli beslendiğiniz anlamına gelmez. Dengeli beslenmek gerçek bir disiplin gerektirir ve bunu sağlayabilmek için belli saat aralıkları içinde , vücudun gereksinim duyduğu besin değerlerini yeterli miktarda tüketmeliyiz.

 900 Kalorilik Diyet Listesi

Dengeli Beslenmek İçin Neler Yapmalıyız ?

Yazımızda asıl yanıt aradığımız anahtar sorulardan biri de  “dengeli beslenmek için neler yapmalıyız?” sorusu diyebiliriz. Bu sorunun cevabı kişiden kişiye bazı farklılıklar gösterebilir. Çünkü her bireyin beslenme ve yeme alışkanlığı farklıdır ama en azından bu yazımızda ortak bir paydada buluşmamız lazım ve bunun için yapmamız gerekenler ise yazımızın devamında yer almaktadır.

Dengeli Beslenme

 Kişniş Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?  

Dengeli Beslenmek İçin Neler Yemeliyiz?

    • Öncelikle en az 3 öğün beslenmeliyiz ; Kahvaltı , öğle yemeği , akşam yemeği öğün atlamamız gerekir.
    • Arada bir şeyler atıştırmak istediğimiz de zararlı , katkılı atıştırmalıktan uzak durup onun yerine mevsim meyvesi yemeyi tercih edin.
    • Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmelisiniz ; en az 2 litre su içmeniz gerekir . Ama bunu gün içinde tükettiğiniz diğer sıvıların toplamına dahil etmeyin yani çay ,kahve veya diğer içeçekleri bu 2 litre dışında tutmanız gerekiyor.
    • Aşırı yağlı , çok şekerli , kızarmış gıdalardan uzak durmanız gerekiyor.
    • Gün içinde yeterli miktarda karbonhidrat, protein ,yağ, vitamin ve sıvı tüketmeniz gerekir. ( İlerleyen zamanda bu konu hakkında daha detaylı yazılarımız olacaktır. )

Dengeli Beslenmek İçin Tüketebileceğimiz Gıdalar Nelerdir ?


Her birey farklı besin gruplarını sever , kimisi yemek seçer, yemekten hoşlandığı ve ya hoşlanmadığı şeyler olabilir ama bunu değiştirebilmek sizlerin elinde . Sağlıklı , güzel ve uzun bir yaşam dengeli beslenmek oldukça önemli bunun için; gün içerisinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sağlıklı karbonhidrat, protein,yağ ve vitamini tüketmelisiniz. Peki tüketirken nelere dikkat etmelisiniz ?
Günümüzde birçok kişi artık hangi meyve sebzenin hangi mevsime ait olduğunu bilmiyor. Çünkü sera ve hormonlu tarım ilaçları sayesinde doğal olmayan yapay ve hormonlı gıdaları 4 mevsim tüketmeye başladık. Bu sağlıklı ve iyi bir durum değildir. Hangi meyve sebze , hangi mevsimde yenmeli öncelikle bunu öğrenmelisiniz. İlerleyen zamanda bunun hakkında bir yazı sizlerle paylaşacağız. Mevsim sebze ve meyvesini tüketmeli , gün içinde bitkisel ve ya hayvansal protein almalısınız , tercih tamamen size kalmış.
Yaz mevsiminde kahvaltılarınız da mutlaka salatalık ,domates,maydanoz mutlaka tercih edin . Ekmek yememeye onun yerine çiğ ceviz,çiğ badem, çiğ fındık yemeyi deneyin. İşlenmiş , glutenli,glikozlu,koruyucu maddeli, fabrikasyon ürünlerden ve sağlıksız gıdalardan uzak durun.

 Nasır Neden Oluşur? Ve Nasır Nasıl Geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..