Sağlıklı Beslenme

Dengeli Beslenme Piramidi Nedir?

Besin Piramidi Nedir?

Dengeli beslenme adı verilen kavram belli bir biçimde gerçekleştirilmesi halinde faydalarını gösterebilmektedir. Bu kullanılan besinler de belli bir düzen halinde tercih edilebilir. Dört besin tipinin belli bir sıralama halinde tercih edilmesi gerekmektedir.

Dengeli Beslenme Piramidi

Besin piramidi, ideal bir tüketim sürecini gerçekleştirmek isteyen kişilere en uygun fikirleri sunabilmektedir. İnsanları beslenme konusunda bilgi sahibi edebilmek adına da ortaya konulmuş olan bir şekilde olarak değerlendirilebilir.

Aynı zamanda da dengeli beslenmenin ne kadar önemli olduğunu da gösteren bir şekil olarak görülmekte ve kolay bir biçimde de anlaşılabilecek pozisyonda da yer alabilecek tarzdaki ögelerdir.

 Şeker Hastalığında Çözüm Sağlıklı Beslenmek mi?

Besin piramidi basamakları

Besin piramidinin meydana getirilme mantığı son derecede basit olarak görülmektedir. Piramidin en alt kısmında yer alan kesimde en fazla tüketilmesi gereken gıda türlerini içeriyor. Piramidin en alt noktasında tahıl grubu yer almakta ve üst kısımlarına doğru ilerledikçe; vücudun vitamin ve mineral gereksinimini karşılayan sebze ve meyveler kendini göstermektedir. Besin piramidinin en üst kısmında ise olabildiğince az bir biçimde tüketilmesi gereken yağ ve şekerler yer almaktadır.

Besin piramidinin en alt kısmında yer alan tahıllar; karbonhidratların, B grubu vitaminlerin ve liflerin edinilmesi konusunda etkilidir. 6 ile 11 porsiyon alınması gereken tahılların; bünyeye göre farklılık göstereceği de söylenebilmektedir.

Beslenme piramidi

 40 yaşından sonra nasıl beslenmek gerekiyor?

Tahıl grubundan sonraki en fazla tüketilmesi gereken gıda ürünleri olarak ise sebze ve meyveler gösterilmektedir. Metabolizmanın korunması bakımından vitamin, mineral ve antioksidan maddeleri içeren sebze ile meyveler; aynı zamanda da lif sağlayıcısı olarak da bilinmektedir.

Piramidin üçüncü kısmında ise et, yumurta, baklagiller, süt ürünleri ve süt gibi gıdalar yer almaktadır. BU kısımda vücudun protein kaynakları yer almaktadır. Süt ve süt ürünleriyle protein elde etmek mümkündür. Aynı zamanda da kalsiyum, fosfor, B12 vitamini ve demir gibi vücudun mutlak gereksinimlerini elde etmek de söz konusu olabilmektedir.

Besin piramidinin en üst kısmında ise en az tüketilmesi gerektiği vurgulanan yağ ve şekerler yer almaktadır. Şekerlerin, kesin olarak tüketilmemesi gereken gıda ürünleri olarak görülmekte olup; doğal yağlara ise zaman zaman yönelmek gerekmektedir.

dengeli beslenme ve düzenli beslenme ve Dengeli beslenmek ne demektir yazılarımızı okuyarak besin piramidi ve dengeli beslenme ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..