Sağlık

Demiri Düşüren Yiyecekler Nelerdir

Demir nedir? Demirin vücuda faydaları nelerdir?

Vitamin ve mineraller vücudumuz için önemli birçok fonksiyonun yerine getirilmesinden rol oynar. Bu mineraller içinde sağlık için en önemli olan minerallerden biri ise demir mineralidir. Bu yazımızda “Demiri Düşüren Yiyecekler nelerdir “, “Demir Vücutta Ne İşe Yarar?“, “Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?” sorularının yanıtlarını vereceğiz.

Demir Vücutta Ne İşe Yarar?

Kanımızda, kana kırmızı rengini veren ve aynı zamanda oksijen taşıyan hemoglobinler bulunmaktadır. Hemoglobinin oksijeni taşıyabilmesi için demire ihtiyaç vardır. Hemoglobin üzerinde bulunan demirlere bağlanan oksijen kan damarlarında bir yerden bir yere taşır. Oldukça önemi bulunan demir vücutta yeteri kadar bulunmuyordu hemoglobinde yeterli sayıda üretilemez. Bunun sonucunda hayati organlara yeterli miktarda oksijen taşıyamaz bu da ciddi problemlere neden olur. Bu eksiklik sonucunda demir eksikliği sormuşum meydana gelir ve vücutta azalan demiri yerine koymak gerekir. Buda beslenme ve tıbbi müdahalelerle gerçekleşir.

 Doğanın Mucizesi Brokoli

Demir Eksikliği

Bununla birlikte demirin bağışıklığı güçlendirme gibi bir önemli görevine vardır. Hastalıklara karşı korunma sağlar. Demir mineralinin birçok önemli faydaları bulunmaktadır. Demir eksikliğinin birçok belirtisi bulunmaktadır.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Sürekli halsizlik, sürekli yorgunluk hissi, saç dökülmesi, kaslarla güçsüzlük, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik hali, baş ağrısı, yutkunma güçlüğü, nefes darlığı gibi problemler kendini göstermektedir. Aynı zamanda demir eksikliği problemi bebek ve çocuklarda konuşma güçlüğü, yürümede güçlük, dikkat eksikliği, öğrenmeye güçlük gibi problemlere kendini gösterebilmektedir.

 Hiperglisemi Nedir ve Sonuçları

Demir Eksikliğini Gidermek İçin Alınacak Besinler

Beslenme ile birçok gıda da bulunan demir minerali, vücudun ihtiyacı olan demiri karşılayabilmektedir. Beslenme ile alınan demir emilim hızına göre ikiye ayrılmaktadır. Kırmızı et, balık eti ve tavuk eti gibi hayvansal gıdalardan alınan demir daha hızlı ve daha çok emilir. Yazılarda, sebze ve meyvelerden bulunan bitkisel bazlı demir ise daha yavaşça daha az edilmektedir.

Demir zengini besinler

Kırmızı et, yazıklar, karaciğer, kuru üzüm, pekmez, yumurta, lahana, kuru kayısı, ıspanak gibi besinler demir açısından zengin besinlerdir. Bu besinlerin dışında demir emilimini azaltan gıdalar bulunmaktadır. Demir eksikliği olan kişiler bu gıdalardan uzak durmalıdırlar.

Demiri Düşüren Yiyecekler

Demir içeren gıdalar tüketildiğinde beraberinde tüketilen kalsiyum içeriğinden zengin olan; süt ve süt ürünleri, asfalta, incir, somon, şalgam gibi besinler demir emilimini azaltır. Bunun yanında fosfor yönünden zengin içeriğe sahip; tavuk, et, balık, baklagiller, tam tahıllar gibi gıdalar demir emilimini azaltır. Fakat içeriğinde fosfor bulunan tavuk, et, balık gibi gıdalar demir yönünden de zengin oldukları için mutlaka tüketilmeli fakat emilimini arttırmak için C vitaminiyle birlikte tüketilmelidir. Kahve, çay gibi içeceklerin tüketimi de demir mineralinin emilimini azalttığı için kullanımı sınırlandırılmalıdır.

Dengeli Beslenme Piramidi Nedir? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..