SağlıkSağlıklı Beslenme

Ceviz Perdesi Çayı Ve Faydaları

Ceviz Perdesi Çayı Nasıl Yapılır?

Faydaları açısından mucizevi besinlerden biri olarak kabul edilen cevizden yeteri kadar faydalanabildiğinizi düşünüyor musunuz? Uzmanlar vücudumuza ve özellikle de beyin sağlığımıza sağladığı faydalardan dolayı her gün mutlaka 4-5 adet ceviz tüketmemizi tavsiye ederken cevizden fayda sağlayabilmenin bir yolu daha olduğunu biliyor muydunuz? Ceviz perdesi çayı gün geçtikçe sağlıklı çay arasında daha popüler bir hale geliyor.

 Bir Haftalık Kolay Diyet Listesi

Hem lezzeti hem de sağlığa olumlu etkileri nedeniyle son dönemin en çok tercih edilen alternatif çaylarından biri olan ceviz perdesi çayı, faydalarıyla da ceviz içini aratmıyor.

Ceviz perdesi ve ceviz perdesi çayı nedir?

Ceviz birçoğumuzun sevdiği bir kuruyemiştir. Ceviz içi her yaşta yenilmesi gereklidir. Cevizde iç kadar faydalı olan başka bir bölüm daha vardır. Ceviz perdesi çayı faydaları bakımından en az ceviz içi kadar değerlidir.

Ceviz Perdesi Nasıl Tüketilir?

Marketlerden aldığımız kabuklu cevizleri kırarken ceviz içlerinden perdemsi akciğerlere benzeyen ince zarlar çıkar. Birçoğumuz ceviz kabukları ile beraber ceviz perdesi denen bu zarları da çöpe atmaktayız. Ceviz perdesinin birçok faydası vardır. Bunları artık atmayalım ağzı kapalı bir kavanozda kullanım için muhafaza edelim.
Peki, ceviz perdesinden nasıl faydalanabiliriz? Bunlar acı tadı olan yenmesi ve sindirimiz zor olan besinlerdir. Yararlanmanın en kolay şekli çayını yapmaktır. Ceviz Perdesi Çayı en çok solunum sistemine faydalıdır. Nefes darlığına oldukça iyi gelen, akciğerleri rahatlatan, nefes alıp vermeyi daha konforlu hale getiren bu çay nasıl yapılır?

Ceviz Perdesinden Çay Tarifi:

Ceviz perdesinden maksimum fayda çay olarak tüketildiğinde alınmaktadır. Yapımı oldukça basit olan ceviz perdesi çayı tarifi ise şöyle;

Malzemeleri: Büyük bir fincan kadar içme suyu, 5-6 adet cevizin perdesi.
Yapılışı: Su ocakta kaynatılır, ceviz perdeleri kaynamış suyun içine atılır. Suyun rengi kırmızılaşana kadar 4-5 dakika bekleyin. İşte çayınız hazır. Damak zevkine göre limon veya balda eklenebilir.

Ceviz Perdesi Çayı faydaları

Demlendiğinde aynı siyah çay rengine benzeyen bu çayı her yaştakiler tüketebilir. Yetişkinlerin sade tüketmesi, çocukların ise balla tatlandırarak tüketmesi tavsiye edilir. Hazırladığınız çay soğuk olarak da tüketilebilir. İsterseniz bir hafta boyunca demlenmiş olan çayınızı içebilirsiniz.

Ceviz Perdesi Çayının Faydaları

İnsan rahatsız olmadan farkına varmasa da düzgün nefes alıp verebilmek çok büyük bir nimettir. Sağlıklı soluklanmak ise akciğerlerin güzel bakımı ile mümkündür. Ceviz Perdesi Çayının akciğerler olan faydası ispatlanmış durumdadır. Öksürük ve balgam ile mücadelede doğal yardımcımızdır. Balgamın atılması için, her yaşta kullanılabilecek doğal bir balgam söktürücüdür. Astım ile mücadelede de faydalıdır.

 Cildi Güzelleştiren Besinler

Bünyeyi takviye ederek güçlendirir, kış aylarında soğuk algınlığına birebir iyi gelir. Mikrop öldürücü özelliği vardır. Bağışıklık sistemini müspet yönde etkiler.
Ceviz Perdesi Çayı ağız kokusunu gidermektedir. Ağız içerisindeki iltihaplanmalara ve yaralara iyi gelmektedir.
Ceviz E vitamini barındırır, haftada bir kez çay ile saçlarınızı durulamanız saçlarınız canlılık katacaktır. Düzenli kullanımda saç dökülmesini azaltmaktadır.
Karın bölgesinde biriken fazla yağlar düzenli çay tüketimi ile eritilebilir, toksin atıcı özelliği nedeni ile bölgesel yağlanmaları engeller. İçerisindeki omega 3 ile yağ yakımına yardımcı olur.

Ceviz Perdesi Çayı Yararları

Ceviz Perdesi Çayı kolesterolü düşürür, kanı temizler. Kalp ve damar hastaları kendilerini daha zinde ve dinamik hissederler. Bu hastaların en doğal yardımcısıdır. Tiroit hastalarına iyi gelir.
Bağırsak iltihaplarına ve kurtlarına karşı tedavide ilave olarak kullanılabilir. Kişi sindirim ve bağırsak sorunu yaşıyorsa bu çay ile sıkıntılarını giderebilir. Kabızlığa ve sindirime iyi gelmektedir. Vücutta oluşan ödemlerden kurtulmak bazen zor olmaktadır, Ceviz Perdesi Çayı ile bu ödemlerden kolay yoldan kurtulmak mümkündür.

Ceviz perdesi çayının yanında Metobolizma hızlandırıcı çay ve yağ yakıcı çay da tüketmenizi öneririm.

Diğer diyet ve sağlıklı beslenme ile ilgili yazılarımıza da https://dengelibeslenmek.com/kategori/diyetler adresimizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..