Sağlıklı BeslenmeKaratay Diyeti
Trend

Canan Karatay Chia Tohumu Yorumu

Chia Tohumu Faydaları

Canan Karatay’ın Chia tohumu yorumu bu ürünü zayıflamada mucizevi bir besin olarak görenlerde büyük şok etkisi yaratmıştı. Canan Karatay chia tohumuna temkinli yaklaşırken birçok uzman da piyasaya yeni çıkan bir besin olması nedeniyle faydalarından bahsetmek için süre geçmesi gerektiğini savunuyor.
Günümüzde birçok kişi tarafından araştırılan Chia tohumu, A ve D vitaminlerini içermektedir. Onun yanında magnezyum ve iyot gibi minerallerde içerisinde bulunmaktadır. Balık ve et tüketmeyen kişilere doktorlar tarafından önerilen bir bitkidir. Chia bitkisi, Amerika’da yetişen bir adaçayı türüdür. Omega 3 kaynağı olarak bilinen Chia tohumu, beyin ve kalp sağlığı için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir.
Günümüzde Chia tohumu, kilo verme konuları ile ilgili olarak gündem olmuştur. İç hastalıkları ve kalp hastalıkları uzmanı Canan Karatay dâhil doktorların Chia tohumunun, zayıflatma etkisinin bulunduğu konusu hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Chia tohumu Canan Karatay açıklamalarından zayıflattığı yönünde bir bilgi bulunmamaktadır.

Chia tohumu nasıl tüketilmeli

Chia Tohumun Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda faydaları ile sürekli gündemde olan chia tohumu, çiğ olarak tüketilebilir. Ayrıca chia tohumu; salataya, yoğurda, çorbalara katılarak tüketilebilir. chia tohumu, baharat olarak da bazı yiyeceklerde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra chia tohumu, bir sıvı içine eklendiğinde içeceğin jölemsi bir kıvam almasını sağlamaktadır. Su veya süt ile karıştırılıp içilebilir. Chia tohumunu yiyeceklerin içerisinde veya çiğ olarak da tüketilebilir. Chia tohumunu günlük ortalama olarak 2 yemek kaşığı kadar kullanılması önerilmektedir.

 Acı Bademin Faydaları

Ciha tohumu nasıl yenir

Chia Tohumunun faydaları

Chia tohumunun birçok faydası bulunmaktadır. Öncelikle chia tohumu vücuda enerji vermektedir. Chia tohumu içerdiği yüksek lif oranı ile vücuda tokluk hissi vermektedir. Tokluk hissi sağlaması ve enerji vermesi nedeniyle sporcular tarafından tercih edilen bir gıdadır. Chia tohumu, düzenli olarak tüketildiğinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

 Karatay Diyeti Nasıl Uygulanır

Ayrıca sindirim sistemine yardımcı olmaktadır. Chia tohumu, vitamin ve mineral yönünden zengin bir bitkidir. Bu nedenle gribal enfeksiyonlara karşı iyi gelmektedir. Chia tohumu, vücuda tokluk hissi verdiğinden zayıflamaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra Chia tohumu, saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur ve cildi canlandırır.
Hipertansiyona ve kolesterole iyi gelir.

 Ramazanda Karatay Diyeti Nasıl Yapılır

Chia tohumu beyin fonksiyonlarına ve kemik sağlığına fayda sağlamaktadır. Vücuttaki iltihaplanmaları azaltmaktadır. Bunlara benzer birçok faydası bulunan chia tohumunun doğru kullanılması gerekmektedir. Her ne kadar doğal bir bitki olsa da bazı kişilerde kızarıklık, kusma gibi etkilere neden olabilir. Hamile ve emziren kadınların kullanmaması ile ilgili bir yazı bulunmamaktadır. Ancak hamile ve emziren annelere tavsiye edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..