Sağlık

Bitten Kurtulma Yolları Nelerdir?

Bitten kurtulmak çok kolay

İnsanlar günlük hayatta toplumda zaman geçiren varlıklardır. Bunun sebebi ise birbirlerine muhtaç olmalıdır. Bu yüzden bireyler toplumda zaman geçirirken önemli bazı noktalara dikkat etmelidir. Buna en basit olarak bit ve diğer haşereler örnek verilebilir.
Bitler insanın kafasında saçlar arasında yaşı yan insanın kafa derisi ile beslenen altı bacaklı bir böcektir. Kafa derilerinde uzun süre yaşarlar, genellikle ense, kulak ardı ve kafanın ön kısımlarında yaşarlar. Bitler uçamaz zıplayamazlar. Bitler saç diplerine yumurtalarını bırakırlar. Bitlerin bıraktığı yumurtalar zamanla sirke dediğimiz bitten küçük saç tellerine yapışarak büyümelerini beklerler. Sirkeler genellikle beyaz renktedirler.

Sirke bit olunca boz şeklini alırlar. Saç diplerinde uzun bir müddet yaşarlar saçtan dışarı çıktığında 2 günden fazla yaşayamazlar. Bitler başkasına değişik şekilde bulaşır. Başında bit olan kişinin beresini takarsa, tokasını kullanırsa, saç tarağını kullanırsa ya da başlarını yan yana tutarsa bit başkasına geçer. Sirke bulaşıcı değildir yapışkan olduğundan elle alınması zordur. Bit için eczanelerde ilaçlar vardır. Okula giden çocuklarda olma ihtimali yüksektir. Okul çağında çocuğu olan anneler çocuklarına temizliğinde dikkat etmelidir. 12 ay altında ki çocukların bu bit ilacını kullanmaları sakınmalıdır. Doktor tavsiyesi ile kullanmaları gerekmektedir.

Saç bitinden kurtul
Saç bitinden kurtulno

BİT İLACI KULLANIRKEN YAPMAMANIZ GEREKENLER

Her zamanki gibi temizliğimize dikkat etmeliyiz. Çocuklara genel temizliği öğretmemiz gerekir. Yemeklerden önce ve sonra elleri yıkamalarını yağlı yiyeceklerden sonra ellerin yıkanmasını en az haftada bir kere yıkanmaları gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Bitler pis yerleri sever ve çoğalırlar. Biti kullanan kişi iki günde bit ilacını kullanarak bitlerden kurtulmaya çalışmaları gerekmektedir. İlaçtan sonra parlak ışık olan yere oturmalı ince tarakla saçı kontrol etmeli. Tarağa bakmalı ev halkının saçlarına bakmalı onları da kontrol etmeli. Bitler ilaçla ölebilir fakat sirkeler elle temizlenmedir. Sirke bite göre daha kolaydır, onlar kaçamaz yapışkan oldukları için saç tellerinde kalırlar elle çekilip saçtan temizlenebilir.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımıza https://dengelibeslenmek.com/kategori/saglik/ adresinden erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..