Sağlıklı Beslenme
Trend

Beslenme İle İlgili Bilinmesi Gereken 20 Doğru ve Yanlışlar

Doğru beslenme sağlık açısından da önemli olduğu gibi fizyolojik açıdan da bünyemizin zinde ve daha genç görünmesini sağlar. Bu konuda bir çok kitap, makale olsa da bunların ne kadar güvenilir ya da hangisinin ne kadar doğru olduğunu bilmek zordur. Bundan dolayı, beslenme ile ilgili bilinmesi gereken doğru ve yanlışları makalemizde araştırarak derledik.
1. Yağ, insanoğlu için zararlıdır. Dolayısıyla, tüm yağ çeşitlerini beslenme programımızdan çıkartmalıyız.
Yanlış: Bedenimizin yağ almadan sağlıklı olması düşünülemez. Yağlar önemli bir enerji kaynağıdır ve yağda eriyen vitaminlerin (A, D, E, K) emilmesi için gereklidir.
Kullanmakta olduğumuz yağın hangi çeşit olduğuna da dikkat etmeliyiz (doymuş, tekli doymamış, çoklu doymamış). İçlerinde en zararlı olanı doymuş yağlardır, özellikle kalbimize olan zararı tartışma götürmez. Dolayısıyla, doymamış yağlar tercih edilmelidir.
Ne var ki, yediğimiz yağ miktarı, toplam günlük kalori tüketimimizin %30’unu aşmamalıdır. Gıdalarda kullanılan yağlar arasında zeytinyağı en zararsız olan yağdır.

sağlıklı beslenme
sağlıklı beslenme

2. Kolesterol düzeyini düşürmek isteyenlerin yapması gereken tek şey kolesterol içeren yiyecekleri kesmek değildir.
Doğru: Doymuş yağ oranı yüksek olan besinler kandaki kolesterol miktarını artıran en önemli etkenlerdir. Beslenme açısından kalbimize en zararlı olan yiyecekler, kırmızı et gibi hem doymuş yağ oranı, hem de kolesterol oranı yüksek olan besinlerdir.Doymuş yağı hayvansal ürünlerden alırız. Çoğumuz, yağsız gözüken bir bonfile yerken onun ne kadar yüksek oranda doymuş yağ içerdiğini fark etmeyiz. Yemek yaparken sıvı yağların önerilmesinin nedeni de doymuş yağ oranının düşük olmasıdır. Ne var ki, kolesterol içeren yiyecekleri kesmenin yanı sıra, aşırı kilo almamaya, sigara içmemeye ve spor yapmaya özen göstermeliyiz.
3. Karbonhidratlar sadece hamur işlerinden ibarettir.
Yanlış: Karbonhidratlı besinler ekmek, börek ve çöreklerden çok daha geniş besin gruplarını içermektedir. Tüm meyve ve sebzeler; bal ve kesme şeker ile pirinç, tahıllar, kuru baklagiller gibi nişastalı yiyeceklerin tümü karbonhidrat grubuna aittir.

dengelibeslenmek
4. “Hamur işleri” sanıldığı kadar zararlı değildir.
Doğru: “Hamur işi” dediğimiz zaman aslında karbonhidratlardan söz ediyoruz. Hamur işlerinin hem kilomuzu, hem de sağlığımızı olumsuz etkilediği aslında birçok durumda doğru olabilir; çünkü insanların seçtikleri hamur işleri bol miktarda yağ (genelde doymuş yağ), şeker veya tuz içermektedir.
Bol yağlı ve tuzlu bir su böreğini beslenme programımıza katmak yerine, İtalyan usulü az zeytinyağı ile yapılmış makarna bizi aynı derecede doyurur. Ekmek, özellikle de kepekli ekmek, Amerika’daki yeni rejimlerin çoğunda önerilmektedir. Demek ki, “hamur işlerini” yerken dikkat edeceğimiz nokta çok yağlı, şekerli ve tuzlu olmamalarıdır.
5. Ne kadar çok protein alırsak, o denli sağlıklı oluruz.
Yanlış: Proteinin temel bir besin maddesi olduğunu hepimiz biliyoruz. Ne var ki, fazla proteinin faydadan çok zararı dokunabilir. Örneğin, bazı insanların karaciğerleri fazla protein ile gelen nitrojeni işlemekte zorluk çekebilir. Böbrek hastalarının da proteine dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, aşırı protein kemiklerimizdeki kalsiyumun bedenden dışarı atılmasına neden olabilir.

beslenme dogrulari
6. Vejeteryanler yeterli miktarda protein alabilirler.
Doğru: Şayet vejetaryen kişi yumurta, süt ve peynir gibi hayvansal ürünleri yeterli oranda beslenme programına dahil ediyorsa, protein eksikliği söz konusu değildir.
Hiçbir hayvan ürünü yemiyorsa, değişik aminoasitleri içeren kuru baklagilleri, tahılları ve kuruyemişleri doğru oranlarda birleştirerek, günlük protein gereksimini karşılayabilir.
Vejeteryanler doğal proteinin yanı sıra hayvansal besinlerde bulunan B vitaminleri ile demiri de yeterli miktarda almaya özen göstermelidir.

Vejeteryan beslenme ile ilgili https://dengelibeslenmek.com/vejetaryen-diyeti-vegan-diyeti-nasil-yapilir yazımızı okuyabilirsiniz.
7. Beslenme programımızda sadece sıvı yağ kullanırsak kilo almayız.
Yanlış: İster zeytinyağı gibi kullanımı önerilen bir yağ olsun, ister tereyağı veya katı margarin gibi zararlı yağlar olsun, hepsi benzer kalori değerine sahiptir; ortalama bir yemek kaşığında 100-110 kalori bulunur. Dolayısıyla, miktar önemlidir. Örneğin, bol zeytinyağı konulan bir yeşil salata bile, bize tahminimizin çok üzerinde kalori sağlıyor olabilir.

Zeytinyağı ile ilgili zeytinyağı ve faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

8. Kilo verince, bedenimizde sadece yağ oranı azalır.
Yanlış: Haftada 1 kilodan fazla zayıflayan birinin sadece yağlarının erimesi olanaksızdır diyebiliriz. Genellikle, su veya kas kaybediyor olabilir. Ancak, bilinçli yapılan ve nispeten uzun vadeli olan bir rejimde bedenimizdeki yağları yok edebiliriz.

9. Meyve suları meyvenin kendisi kadar faydalı olmayabilir.
Doğru: Meyve suyu, meyvenin lifli kısmından arındırılmış olduğuna göre, sadece suyunu içersek, içerdiği birçok maddeden yararlanamayız. Başka bir deyişle; taze sıkılmış meyve suyunu içmek, meyvenin kendisini yemek yerine geçmemelidir.

antioksidan header

10. Bal, rafine edilmiş beyaz şekerden daha faydalıdır.
Doğru: Büyüklerimizden balın çeşitli “mucizevi” faydaları olduğunu sık sık duymuşuzdur. Bu faydalar arasında uykusuzluğa çare, yatıştırıcı etkisi, romatizmalara etkisi ve vitamin ile mineral deposu oluşu sayılabilir. Ama, ne yazık ki, uzmanlara göre balın bedenimizdeki fonksiyonu şekerden pek farklı değildir… Her ikisi de yediğimiz anda glikoz olarak işleme sokulur. Ancak, balın tercih edilme nedeni gereğinden fazla işlenmiş beyaz şekerden daha doğal olmasıdır.

11. Çok şeker yiyen şeker hastası olur.
Yanlış: Şeker hastalığı doğuştan gelen bir metabolizma bozukluğudur. Bunların ancak bir bölümü, kan şekerinin yüksek olmasıyla tanınır. Birçoğu ise gizli kalır. Fazla şeker yemek veya kilo almak, gizli şekeri açığa çıkarabilir.

12. Şişmanlık fazla şeker yemekten kaynaklanır.
Yanlış: Genellikle, şişmanlığın temel nedeni dengesiz ve fazla beslenme ile hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Ayrıca, fazla yağ yemek çok çabuk kilo almamıza neden olur. Yağda, aynı miktardaki şekerden iki kat daha fazla kalori vardır.

13. Bol miktarda su içersek bedenimizdeki yağlar erir.
Yanlış: Ne yazık ki su, bedenimizde “sifon” görevi göremez. Rejimlerde bol su içmenin salık verilmesinin en önemli nedeni, midemizi şişirerek kendimizi daha tok hissetmemizi sağlamasıdır. Ayrıca, su, hücrelerde besin giriş çıkış dengesini sağladığı için besinlerin karaciğerde işlenmesinin hızlanmasına yardımcı olur. Özetle; bol bol su içmek bizi zayıflatmasa da, her zaman faydalıdır.

14. Sirke, limon ve greyfurt bedenimizdeki yağlan yakar.
Yanlış: Hiçbir besin maddesinin yağ yakıcı özelliği kesin olarak kanıtlanmış değildir. Limon ve greyfurt yememizdeki neden, yağ yakıcı özelliği değil, vitamin içeriklerinin yüksek olmasıdır.

15. Vitamin tabletleri enerji sağlar.
Yanlış: Sağlığımız üzerinde birçok faydası bulunan vitaminlerin fonksiyonları bize enerji sağlamak değildir. Bedenimizdeki tek enerji kaynağı, almakta olduğumuz kalorilerdir.
Kalori ise, ancak yağ, protein ve karbonhidrat gibi makrobesinlerden sağlanmaktadır. Vitaminler “kalorisizdir”. Enerji sağlama koşulu, tabletlere şeker eklenmişse gerçekleşir.

16. Doğal yollardan alınan vitaminler, vitamin tabletlerinden daha faydalıdır.
Ne doğru, ne de yanlış: Araştırmalar, doğal vitaminlerin sentetik yollardan alınan vitaminlere üstünlüğünü ortaya çıkaramamıştır. Bu yüzden, vitamin kapsüllerini işe yaramaz ilaç gibi görmemeliyiz.

kansere karşı besinler
kansere karşı besinler

Ne var ki, vitamin ve mineral oranı yüksek olan besinleri yeterli miktarda yememizde de zarar değil, ancak fayda bulunur. Dikkat edilmesi gereken nokta, vitamin tabletlerinin fazla miktarda ve gelişigüzel kullanılmasının yarar yerine zarar verdiğidir.

17. Fazladan alınan vitaminlerin zararı yoktur.
Yanlış: En başta kesenize zararlı olduğu kesin. Yağda eriyen vitaminlerde vücut, gereksinim duymadığı vitaminleri toksik boyutlara varabilecek miktarlarda depolar; suda eriyenleri ise idrar yoluyla dışarı atar. Dolayısıyla, özellikle yağda eriyen vitaminler söz konusu olduğunda, sadece günlük gereksinimi karşılayacak oranda almalıyız.

sağlıklı nasıl beslenilir
sağlıklı nasıl beslenilir

18. Yediğimiz karbonhidratlı ve lifli besinlerin miktarını artırarak kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltabiliriz.
Yanlış: Doğru diyebilmemiz için, bu cümleyi biraz farklı ifade etmemiz gerekir. Günlük diyetimizdeki karbonhidrat miktarını artırırken, mutlaka yediğimiz yağ oranını da azaltmalıyız. Aksi takdirde hem aldığımız kalori miktarı arttığı için kilo almış oluruz, hem de yağın sağlığımız üzerindeki zararlarını engelleyemeyiz.

19. Kuru meyvelerin tek faydası kabızlığı azaltmasıdır.
Yanlış: Kuru kayısı, kuru incir veya kuru erik gibi kuru meyvelerin en önemli beslenme etkisi yüksek oranlarda lif bulundurmasıdır. Ama ayrıca, çeşitli vitamin ve mineraller de içermektedirler. Örneğin, kuru erikte hem demir ve potasyum, hem de beta karoten vardır.

20. Kuruyemişler çok sağlıklı besinlerdir.
Doğru: Vitamin ve mineral içerikleri yoğun olan kuruyemişlerde, en çok E vitamini, B grubu vitaminleri, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, fosfor ve bakır bulunur. Ayrıca, iyi bir protein kaynağı olan kuruyemişler, doğal halde sadece doymamış yağ içerirler. Ancak, sağlıklı olmaları, kilo yapmadıkları anlamına gelmez; yağlı oldukları için yüksek kalori değerine sahiptirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..