Sağlık
Trend

Bağırsak Genişlemesi (Hirschsprung) Nedir?

Bağırsak Genişlemesi Tedavisi Var mıdır?

Çoğu zaman genetik nedenlere bağlı olarak bağırsak hareketlerinin olağan seyrinin aksaması ve bazı sinirsel hücre gruplarının üstlendikleri görevleri tam anlamıyla yerine getirememesinden kaynaklı çeşitli rahatsızlıklar meydana gelir. Bu rahatsızlıklardan biri de halk arasında “bağırsak genişlemesi” olarak da bilinen Hirschsprung’dur.

Bağırsak genişlemesi nasıl oluşur?

Bağırsaklar sindirim sistemi içerisinde görevlerini yerine getirirken çeşitli kasılma ve ardından da gevşeme hareketleri yapar. Bu kasılıp gevşeme sürecinin herhangi bir sekteye uğraması sindirim sistemiyle alakalı rahatsızlıklara yol açar.
Gevşeme hareketinin gerçekleşmesini sağlayan biyolojik zar kütlesi ve sinir hücresi grubu yani “gangliyon” bağırsakta bulunmadığında kasılan kalın bağırsak yeniden gevşeyemez ve bu durumda bağırsakta tıkanmalar gerçekleşir. Bu tıkanmalar bağırsağın hem daha kalın bir hale gelmesine hem de genişlemesine sebebiyet verir. Bu durumda hasta dışkı atımını anüsle sağlayamaz duruma gelir.
Bağırsak genişlemelerinin başlıca belirtileri şunlardır;

Kalın bağırsak genişlemesi nedir

Kolesterol Nedir? Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır?

  1. Sindirim sisteminin doğru çalışmaması nedeniyle kabızlık sorunu yaşanması
  2. Karın bölgesinde hissedilen ve rahatsız eden şişkinlikler
  3. Yüksek ateş sorunu yaşanması
  4. Kişide iştahsızlık hissinin oluşması ve yüksek oranda su ve sıvı kaybı yaşanması

Bağırsak Genişlemesi Tanısı ve Tedavisi

Bağırsak genişlemesi” tanısı genellikle doğum sonraki ilk aylarda konulur. 5 binde bir görülen bağırsak genişlemesi rahatsızlığı Down sendromlu bebeklerde daha sık görülür. Bu hastalıkla mücadele eden bebeklerde gelişme hızının oldukça yavaşladığı gözlemlenmiştir. Erkekler kadınlara göre daha riskli grupta yer almaktadır. Hirschsprung rahatsızlığının erkeklerde görülme oranı kadınlara nazaran dört kat fazladır.
Bağırsak genişlemesi” henüz ergenliğini tamamlamış çocukları ve bebek hastaları yetişkin kişilere oranla daha ciddi oranda etkiler. Doğru tedavi uygulanmadığında hayat kayıplarına neden olabilen ve hiç şakası olmayan bir rahatsızlıktır.

Gut Hastalığı Tedavisi ve Gut Hastalığı Diyeti

Ölüm riski bulunan kalın bağırsak genişlemesi rahatsızlığının tedavisi cerrahi yöntemlerle mümkün olabilmektedir. Cerrah bu rahatsızlığın tedavisi için Çekme yöntemi ve Ostomi yöntemi arasında karar vermektedir. Çekme yöntemi kalıcı, ostomi yöntemi ise hastanın çekme yöntemine hazır hale geleceği süreye kadar geçici bir sonuç vermektir. Ostomi yöntemi daha çok bebek hastalar için tercih edilmektedir.
Yetişkin bireylere gerçekleştiren cerrahi operasyonda kalın bağırsağın hastalıklı kısmına müdahale edilir ve çıkartılır. Bu aşamanın ardından kalın bağırsağın sağlıklı kısmı hastanın anüsüne bağlanarak cerrahi operasyon bitirilir. Çekme yöntemiyle gerçekleşen ameliyatlardan sonra çoğu zaman hastalar iyileşme sürecine girerek kalan hayatlarına sağlıklı ve normal bir şekilde devam ederler. Zaman zaman ise çekme ameliyatının tekrarlanmasına ihtiyaç duyulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..