Sağlık
Trend

Ayak Mantarı Nedir? Ayak Mantarına ne iyi gelir?

Ayak Mantarına İyi Gelen Şeyler

Bulaşıcı bir hastalık olan ayak mantarı, sıkça görülen bir mantar türdür. Erkeklerde görülme sıklığı, kadınlara oranla daha fazladır.Ayak mantarı yanmalara, su toplanmasına ve kaşıntılara neden olur. Belirtiler genellikle yanma ve soyulmalar ayak kokusu, batma hissi şeklinde görülür.

Ayak Mantarının Nedenleri

Peki ayak mantarının tetiklenmesine neden olan şey nedir, sorusu binlerce insan tarafından merak edilen bir konudur. Bu nedenlere gelecek olursak, ayak mantarına dar ve kullanışsız ayakkabılar, ıslak kalan yada sürekli terleyen ayaklar, şeker hastalığı (diyabet), nem oranı yüksek olan ortamlar, sıcaklığı yüksek mekanlar, direncin düşmesi,yüzme havuzu tarzındaki yerlerde alınmayan tedbirler,dezenfekte olmayan pedikür setleri neden olabilir.
Merak konusu olan sorulardan bir diğeri ise; ayak mantarına nelerin iyi geldiğidir. Yapılan araştırmalar sonucunda aşağıdaki maddelerin ayak mantarı tedavisinde faydalı olduğunu ortaya koymuştur.

 Bağırsak Genişlemesi (Hirschsprung) Nedir?

  • Ayakların günlük olarak bakımını yapmalıyız.
  • Islak ayaklarla kirli zeminlere basmamak.
  • Ayaklarımızı nemli bırakmamak.
  • Kullandığımız kuaför cilt bakım malzemelerimizin steril olmasına dikkat etmek.
  • Yüzme havuzlarına gittiğimizde kabinlerdeki koruyucu ayakkabıların kuru olmasına dikkat etmek.
  • Hava sıcaklıklarının yüksek olduğu zamanlarda uzun süreli ayakkabı giymemeliyiz ayaklarımızın terlememesine özen göstermek.
  • Ayak mantarını önleyici sprey veya pudra kullanmalıyız.
  • Çoraplarımızı sık sık değiştirmeliyiz.
  • Ayağımızı terleten türden malzemeden yapılmış çorapları tercih etmememiz gerekmektedir.
Ayak mantarından korunma yolları
Çok geç olmadan doktora başvurmal gerekir, hastalık ilerlemeden tanısı konulmalıdır. Geç kalmadan tanı konulmuş mantar hastalıklarının tedavisi, doktorunuzun verdiği kremlerle kısa bir sürede düzelebilir. Ayak mantarı enfeksiyonu ilerlemiş ise eğer doktorunuzun verdiği kremler etkili olmayabilir tedavi zorlu bir sürece dönüşebilir bunun için ise ağızdan alınan ilaçlar ve tırnak cilası kullanmanız (3 ay ile 1 yıl arası) önerilebilir. Ayak mantarı inatçı bir hastalıktır, sık sık kendini tekrarlayabilir hastalık tedavi edilmez ve dahada ileri bir evreye ulaşırsa bu sefer hasta hastaneye yatırılarak antibiyotik tedavisine başlanmak zorunda kalınır.
Ayak mantarı tedavi edilmez ise bir tür deri hastalığı olmaktan daha ileri bir evreye geçer ve tırnaklara sıçrayabilir.

Ayakta oluşan Mantarların Çeşitleri

Parmak Arası Mantarları : Ayak mantarında genellikle küçük parmaklarda oluşan en yaygın mantar türüdür.
Hiperkerotik Mantarlar : Deride kalınlaşmaya sebep olur çok çabuk yayılma gösterebilir.ayağımızda kaşıntıya pullanamaya sebep olabilir.
Kabarcıklı Mantarlar : Ayağın alt kısmında daha sık görülen en az rastlanan mantar enfeksiyonudur.su toplama ve kabarcıklara sebep olur.
Sağlık ile ilgili diğer yazılarımıza https://dengelibeslenmek.com/kategori/diyetler/ adresinden erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..