Sağlıklı Beslenme
Trend

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokadonun besin değerleri

Avokado ile aranız nasıl? Bazı kişiler avokadonun tatsız ve lezzetsiz olduğunu düşünse de, bu meyve genelde sevilerek tüketiliyor. Aynı zamanda avokadonun faydaları tahmin ettiğinizden çok daha fazla! Bu yazımızda mucizevi meyve avokadonun faydası ve önemi nedir açıklayacağız.
Avokadoyu öğün aralarında tüketebileceğiniz gibi, yemeklerin yanında veya kahvaltıda da tüketebilirsiniz. Kabuklarını soyup, dilediğiniz yiyecekle tamamlayabilirsiniz. Şimdi bu meyvenin öneminden söz edelim.

Avokadonun Önemi Nedir, Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado yağ ve protein açısından oldukça zengindir. İçinde barındırdığı vitamin ve mineraller vücudunuzun eksik kalan besin değerlerine takviye yapar. Yapısında A ve E vitaminlerinin yanı sıra B vitamini de oldukça fazla olan avokado, ayrıca potasyum açısından oldukça zengindir.
Kuru ciltlerin vazgeçilmezi olan avokado maskesi cildi yeniler, nemlendirir, akne ve sivilce oluşumunu önler. İçerisindeki antioksidan değeri ile bağışıklık sistemini güçlendirir, lösemi, kolon kanseri ve meme kanseri oluşumu için koruyucu kalkan özelliğindedir.

Avokadonun faydaları ve önemi nedir diyenlere faydaları bilgiler aktarmaya devam ediyoruz. Kalp ve damar tıkanıklığı açısından doktorlar sıklıkla avokado tüketmemizin bizler için yararlı olacağını dile getirir. Kolesterol hastaları için doğal tedavi yöntemi olarak görülen avokado, aynı zamanda tansiyon hastaları için de şifalı bir meyvedir.

 40 yaşından sonra nasıl beslenmek gerekiyor?

Avokadonun faydaları

Avokadonun bir diğer önemli faydası da bağışıklık sistemine olan etkileridir. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, gelişim çağındaki çocuklar ve sürekli kabız problemi yaşayanlar avokadoyu tüketmelidir. Çünkü içeriğinde ki doymamış yağ asitleri bağışıklık sistemimizi güçlendirir.
Birçoğumuzun kullandığı kimyasal kozmetik ürünleri ve kremler, cildimizi gençleştirmek yerine git gide daha çok kırışmasına sebep olur. Lâkin avokado toksin özelliği sayesinde kırışmış cilde genç görünüm sağlar. Yaşlanmayı oldukça yavaşlatır, birçok hastalığa kalkan olur.
Hamilelik döneminde de avokadonun faydaları oldukça fazladır. İçeriğindeki maddeler, anne ve bebeğin sağlıklı beslenme düzenine takviye olacaktır. Aynı zamanda annenin metabolizmasını hızlandıracaktır. Böylece, bebeğin gelişimine de olumlu katkılar yapacaktır.
Avokado genellikle Akdeniz ikliminde ve bu iklim tipine benzer yerlerde oluşur. Tam olgunlaşmadan tüketilen avokado, ağızda acımsı bir tat oluşturur. Bu yüzden tam olgunlaşmasını bekleyip tüketilmesi gerekir. Eğer hemen tüketmek istiyorsanız yumuşak olanlarını tercih edin.

Avokadonun Besin Değeri

Avokado 10’dan fazla mineral ve vitamin çeşitleri içerdiğinden dolayı çok kıymetli bir besindir. Ayrıca omega 3 yağları içermektedir.

100 gram Avokado besininde ölçülen besin değerleri

BesinBesin değeri
Su%84
Enerji523/126 kJ/Kcal
Lif0.2 gram
Yağ10 gram
Protein2 gram
Şeker7 gram
A Vitamini20 ug
C Vitamini17 mg
B1 Vitamini0.06 mg
B2 Vitamini0.12 mg
B6 Vitamini0.36 mg
E Vitamini3.2 mg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..