Sağlıklı Beslenme
Trend

Aspir Yağı Zayıflatır Mı? Aspir Yağı Faydaları

Aspir Yağı Nedir?

Latince ismi Carthamus tinctorius olan aspir yağı otsu, deve dikenine benzer çok dallı yıllık bir bitkidir. Ticari olarak yetiştirilen bu bitkinin tohumlarından yağ elde edilir. Çiçekli olan bu otsu bitkiler genelde 30 ile 150 cm uzunluğunda ve renkleri turuncu, kırmızı ve ya sarı renkte olup uzun ömürlüdürler.

Geçmiş zamandan günümüze gelen bu bitkinin soyu 4000 yıl öncesi eski Mısır zamanına dayanmaktadır. Firavun olan Tutankhamun’un türbesinde aspir yağından yapılmış boyalar ve çelenkler bir takım analizler ile bulunmuştur. Kullanılabilecek en önemli kısmı ise tohumları ve kırmızı çiçeğidir. Dünya çapında en büyük aspir yağı üreticisi Hindistan’dır. Çin tıbbında ise aspirin yaprakları, kırıkları iyileştirmek, kan dolaşımını teşvik etmek ve balgamı azaltmak için kullanılıyordu.

Aspir yağının içerisinde; linoleik, oleik, stearik, palmitik, palmitoleik ve linolenik asitlerdir. Günümüzde zayıflamak isteyen kişilerin sıklıkla başvurduğu bu yağ, kendisinde bulundurduğu esansiyel doymamış yağ asitleriyle vücutta ki kas ve yağ dengesini düzenleyebilir. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Aspir yağı faydaları
Aspir yağı faydaları

Aspir Yağının Faydaları

 

 • Aspir yağının içerisinde ki vitaminler ile eklem ağrıları tedavisinde kullanılır.
 • Baş ağrıları ve migren tedavisinde faydalıdır.
 • İltihap tedavilerinde aspir yağı pozitif etki sağlar.
 • Nefes darlığı tedavisinde aspir yağı etkilidir.
 • İçerisinde ki yağ asitleri ile kolesterol seviyesini denge de tutmak için kullanılır.
 • Kan şekerini dengeleyerek diyabeti önlerken, insülin direnci ve sekresyonu tedavilerinde etkilidir.
 • Kanı inceltmesi sayesinde kan pıhtılaşma sorunu yaşayanların tedavisinde pozitif etki ettiği tespit edilmiştir.
 • Regl ağrılarını azaltmak için kullanılır.
 • Saç dökülmesi yaşayanların dökülmesini engellemek ve saçlarınızı canlı tutup, parlaklık sağlaması için kullanılabilir.
 • Cildinizin görünümünü ve kalitesini artırmak, lekeli ciltleri ve yara izlerini temizleyerek hücrelerin yenilenmesi için faydalıdır.
 • Bronzlaşmayı isteyenlerin de başvurduğu bu ya yaz mevsiminde güneş kremi olarak ta kullanılabilir.

Kilo vermek isteyenlerin de kullanabileceği aspir yağı şekeri dengeleyerek metabolizmayı hızlandırması sebebiyle tercih ediliyor. Yağ birikime engel olan bu yağ kolesterol seviyesini koruyarak yağ yakımına yardımcı olur. Zayıflamak amaçlı kullananlar bala, yoğurda ya da salatalarda sirkeye kullanılabilir. Isıya dayanıklı olmadığı için yemeklere sonradan ilave edilmelidir. Saç için kullanılacak ise haftada bir defa saç diplerine masaj yapıp ardından durulayarak uygulanabilir. Cilt için kullanılacaksa eğer kullanılacak olan bölgeye masaj yaparak uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..