SağlıkSağlıklı Beslenme
Trend

Antioksidan Sistemi Nedir?

Antioksidan meyve ve antioksidan sebzeler nelerdir?

İnsan vücudundaki vitaminler, mineraller, aminoasitler ve belirli enzimler birlikte çalışarak antioksidan sistemini oluştururlar. Bu kimyasallar, birlikte tepkimeye girdikleri serbest radikalleri etkisiz hale getirirler ve serbest radikallerin yağ asitleri ve proteinleri zayıflatarak daha çok serbest radikal oluşumunu sağladıkları ve er geç hücreyi öldürdükleri süreci durdururlar.

antioksidan-meyveler

Antioksidan Vitaminler Hangileridir?

Selenyum, çinko, manganez, bakır, ubikinon (Qıo koenzimi), A, C, E, Bı (tiyamin), B3 (niasin), Bö (pridoksin) vitaminleri ile, belki rutin (bir tür glikozit) ve bir grup biyoflavonoit etkili antioksidanlardır. Folik asit (b9 vitamini) ile soğan ve sarımsakta bulunan kimyasalların da antioksidan özellikleri vardır. Antioksidanları, konserve ve işlem görmüş besinler dahil, çeşitli kaynaklardan elde ederiz.

Antioksidanın Yararları Nedir?

Besinlere onları bozulmaktan korumak ve raf ömürlerini uzatmak amacıyla antioksidan ilavesi yapılır; bu yüzden, yediklerimizdeki ortalama antioksidan miktarı artmış, kanser ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklar azalmıştır.

Ne yazık ki, birçok insan sağlıklarını korumaya yetecek kadar yüksek miktarda antioksidanı beslenmeyle karşılamaz. Antioksidan bileşimlerini ayrıca alarak hücrelerimizi kanserden, erken yaşlanma ve ağır metallerden koruyabilir, bağışıklık sistemimize yardımcı olabiliriz.
En önemli hücreler beynimizdekilerdir. Beynin ağırlığının yüzde yirmisi, özellikle bozulma tehdidine açık olan çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşur. Yakın tarihli kanıtlar, beyindeki yaşlanma sürecine bu yağ asitlerinin serbest radikaller tarafından oksitlenmesinin neden olduğunu göstermiştir.

antioksidan meyve

Sinir uçları ve sinirleri çevreleyen kılıfın içeriği yağlı olduğundan, sinir sisteminin de büyük bölümü risk altındadır. Bozulan yağlar lipofüssin, melanin ve ceroid ya da yaş pigmentleri diye adlandırılır. Eğer sinir uçları oksitlenmişse, dokunma, koku alma, duyma, görme ve tat alma duyulan etkilenir.

Bu nedenle, doğa önlemini almış ve beynimizdeki hayati hücrelerin büyük bölümü yüksek miktarda antioksidanla korunmuştur. Beynimizi ıslatan omurilik sıvısı kanımızdakinin on katı kadar C vitamini içerir. Beyin hücrelerindeki C vitamini oranı, kanımızdakinin 100 katıdır.
Göz merceği de yüksek miktarda C vitamini ile korunmuştur. Yani C vitamini antioksidan etkisine en çok ihtiyaç duyulan bölgelerde bol miktarda depolanmaktadır. Bir dizi kontrollü klinik çalışma selenyum, E vitamini, çinko ve diğer antioksidanların erken yaşlanmayı durdurucu ve vücudu bozan rahatsızlıkların başlangıcını geciktirici etkisi olduğunu göstermiştir.
Çinko, E vitamini ve selenyum, kadmiyum, kurşun, cıva ve alüminyum gibi toksik ağır metallere karşı koyar, bu elementlerin dokulara verdiği zararı azaltırlar.

Selenyum, cıva ile tepkimeye girer ve hücrelerimize zarar vermesini önler. Selenyum ve E vitamini, örneğin kemoterapi sırasında kullanılan sitotoksik ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltır. Birçok mineral, vitamin, aminoasit ve temel yağ asitlerinin bağışıklık sistemimizde çok önemli rolleri bulunmaktadır.

 Bağışıklık sistemi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..