Kilo VermekZayıflama

Aletli Pilates Nasıl Yapılır?

Aletli Pilates Nedir? Aletli Pilates Zayıflatır mı?

Son yılların en gözde sporlarından bir olan pilateste yükselen yeni trend “aletli pilates” olarak öne çıkıyor. Tüm dünyada reformer pilates olarak bilinen aletli pilates mat üzerinde yapılan pilates egzersizlerinden oldukça farklı ve çok daha kapsamlıdır. En belirgin ve dikkat çeken fark ise aletli pilatesin klasik pilatese oranla çok daha hızlı bir şekilde etkisini göstermesidir. Vücudunda kısa süre içerisinde büyük değişimler görmek isteyenler reformer pilatesi tercih etmekle doğru bir karar verirler.
Aletli pilates birinci dünya savaşı sırasında Alman Doktor Joseph Hubertus Pilates tarafından rehabilitasyon yöntemi olarak geliştirilmiştir. O dönemde askerleri iyileştirmek için kullanılan yöntem günümüzde ise daha çok egzersiz amacıyla uygulanmaktadır.

Aletli Pilatesi Özel Kılan Nedir?

Reformer pilatesin yıllardır omurga ve de eklem problemlerine karşı iyileştirici bir etkisi bulunduğu bilinmektedir fakat etki alanı sadece bu bölgelerle sınırlı değildir. Vücudumuzda hemen hemen tüm kaslar bu yöntemle harekete geçirilebilir ve çalıştırılabilir. Aletli pilates doğru bir programla, doğru bir teknikle ve düzenli bir çalışmayla yepyeni bir vücut vadetmektedir. Pilatesin amacı kasları şişerek bir görüntü oluşturmaktan ziyade kasların esnetip uzamalarını sağlayarak daha güçlü kaslar elde edebilmektedir.

 Ebru Şallı Hamile Egzersizleri

Aletli Pilates Nasıl Yapılmalı?

Aletli pilatesin yapılmasına olanak sağlayan reformer pilates aleti farklı bölümlerden oluşan bir egzersiz istasyonudur. Özel bir tasarıma sahip olan egzersiz aleti tüm kasları çalıştırabilen bir yöntemin temelini oluşturur. Kızaklı bir sistemle hareket etmesi sağlanan üzerine oturulan veya yatılan minderli platform, farklı zorluk seviyelerine ayarlanabilen yay sistemi, ayakların dayanmasına olanak sağlayan footbar sistemi hareket çeşitliliğinin artmasını sağlar.

Bu alette ayrıca omuzlara destek sağlayan bir ünite ve başımızı dayayabilmemiz için bir headrest bulunur. Alette yer alan makara ve yaylar sayesinde egzersizin zorluk sistemi istenilen seviyeye ayarlanabilir.
Aletli pilatesin tüm kas gruplarına yönelik hareketlerinin bulunması ve zorluk seviyesinin belirlenebilmesi bu kadar çok tercih edilebilmesinde büyük rol oynamaktadır. Aletin farklı hareketlere imkan sağlayan esnek tasarım kabiliyeti onu özel kılmaktadır.
Aletli pilates yaparken uygulanabilecek egzersiz seçenekleri neredeyse sınırsız sayıdadır. Oturarak, ayakta, tutunarak, çekerek birçok farklı varyasyonlar oluşturulabilmektedir. Özellikle başlangıç seviyesinde doğru kas gruplarına yönelik etkili programların hazırlanabilmesi için aletli pilatesin bir eğitmen tarafından yaptırılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

 2020 Göbek Eriten En Etkili 5 Diyet

Örnek Aletli Pilates Hareketleri

Aletli pilates hareketleri
Aletli pilates hareketleri
Aletli pilates hareketleri
Örnek aletli pilates hareketleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..