Sağlık

Alaca Hastalığı Nedenleri ve Alaca Hastalığı Tedavisi

Ala (Alaca/Vitiligo) hastalığı nedir?

İnsan bedenindeki melanosit hücreleri derinin kendine has rengi veren pigmentlerin üretilmesinden sorumludur. Bu hücrelerin zarar görmesi, üretimi eksi yönde etkileyerek alaca hastalığına ( vitiligo hastalığına )  neden olabilir. Pigment eksikliğinin oranına göre bağlı bir şekilde cilt yüzeyinde muhtelif boyutlarda beyaz renkte birtakım lekeler meydana çıkar. Hastalık cinsine bağlı olarak da lekelerin oluşumu gösterdiği alan ve yayılma yönelimi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bazı alaca türlerinde lekeler sadece bedenin bir kısmına etki ederken bazı hastalarda ise tüm bedende görülebilir. Ciltte çirkin bir görüntüye sebep olması sebebiyle hastalarda olumsuz yönde psikolojik etkide yaratmaktadır. Başlıca alaca hastalığı nedenleri bunlardır.

ALA hastalığı belirtileri

Ala hastalığı her yaş grubunda gözlemlenebilen bir hastalıktır. En başat belirtisi ise uzun süre güneş ışığına maruz kalınması sonucu bedenin ışığa maruz kalan bölgelerinde lekeler halinde ortaya çıkar. Güneş ışığıyla temas halinde olan beyaz lekelerin görünme ihtimali daha yüksektir. Bazı hastalarda genital bölgede de gözlemlenebilmektedir. Erkeklere kıyasla kadınlarda bu hastalık daha kolay tespit edilir ve daha kolay tedavi edilir. En genel ve ilk belirti ciltte belli bir bölgenin aniden beyazlamasıdır.

 Süper dişi sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Alaca hastalığı

ALA hastalığı nedenleri nelerdir?

Ala hastalığın oluşum nedeni tam olarak bilinmese de bu konuda birkaç düşünce ve varsayım bulunmaktadır. Oto bağışıklık mekanizması hastalığı ilerleyişinden sorumlu tutulan en önemli etkenlerden biridir. Bu mekanizma ise, bedenin immün sisteminin kendi elemanlarını tehlike olarak görmesi ve savunma yaparak kendi hücrelerini yok etmesidir.

 Gut Hastalığı Tedavisi ve Gut Hastalığı Diyeti

ALA hastalığı tedavisi

Ala hastalığının tedavisinin en temel ve yegane amacı deri renginin eski haline getirilmesidir. Eğer mümkünse hastalığın oluşum nedenine yönelik araştırmalar yapılır ve bu etkenlerin ortadan kaldırılması ya da hafifletilmesi gerekmektedir. Eğer bu hastalık oto bağışıklık mekanizmaya bağlı bir şekilde ortaya çıkarsa immün sistemini baskılayan ajanlardan yararlanılabilir. Bunun yanı sıra ışık tedavisi de alternatif tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Ayrıca stresin azaltılması amacıyla antioksidan takviyesi de uygun görülebilir. Eğer bu hastalığın belirtilerine sahipseniz ya da bir yakınınızda gözlemliyorsanız mutlaka en kısa süre içerisinde bir sağlık kuruluşuna başvurmanız ve olabildiğince hızlı bir şekilde tedaviye başlamanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..