Sağlık

AIDS Hastalığı Nedenleri

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) HIV virüsünün neden olduğu bağışıklık sisteminin zayıflayarak çökmesi durumudur. HIV virüsü hücreleri öldürerek bağışıklık sistemini savunmasız ve zayıf bırakır.

AIDS Hangi Yol İle Bulaşır?

AIDS/HIV virüsü vücuda cinsel yol (sperm, vajinal salgı), kan, organ nakli ve anne sütü ile geçer. Vücuda geçen virüs çok hızlı yayılma ve büyüme gösterir. Kısa süre içerisinde hücrelerin tamamına yayılarak zayıflattığı bağışıklık sistemi ile ölümcül bir hastalığa neden olabilir. Zayıflayan ya da çöken bağışıklık sisteminden dolayı yeteri kadar direnç ve güce sahip olamayan vücut gerekli savunmayı gösteremez.

Bu yüzden vücutta meydana gelen küçük enfeksiyonel hastalıkların iyileşmesi bile uzun zaman alabilir. Hatta ölümcül bir sonuçta doğurabilir.

 Siroz Hastalığı Nedenleri 
Aids hastalığı nedenleri

AIDS Hastalığına Yakalandığımızı Nasıl Anlarız?

AIDS/HIV virüsü vücut ile temasta bulunduğu an itibari ile AIDS hastalığı kendini hemen belli etmeyebilir. Yaklaşık 3 ile 8 hafta arası bir süreçte vücuda etki edebilir. Bu süreçte kanda yer alan antikor sayısı hızla artma göstererek bağışıklık sistemini etkisi altına alır. Dudak ve deride uçuklar, ishal, deri döküntüsü, faranjit, dalak büyümesi, kas ve eklem ağrısı ile karaciğer büyümesi gibi belirtiler gösterir.

Antikor sayısının bazı durumlarda artış göstermemesi ve gecikmesi de söz konusu olabilir. Hastalığın tanısı için böyle bir durumla karşı karşıya kalınması halinde antikor ve antijeni beraber inceleyen sağlık testleri uygulanır. Testlerin sonucuna göre sağlıklı bir şekilde tanı konur.

ELISA testi AIDS tanısı için yapılacak ilk öncelikli testtir. Bu test ile virüsün varlığı vücutta mevcut ise sonuç pozitif değilse negatif çıkar. Pozitif sonuçlarda güvenirlilik açısından test en az iki defa tekrarlanır. Tekrarlanan testlerde sonuç değişmezse doğrulama testi (Western Blot) yapılır sonuç hala pozitif ise ve bir değişiklik yoksa kesin teşhis konmuş olur.

 Moyamoya Hastalığının Nedenleri Nelerdir 

AIDS/HIV Hastalığının Tedavi Süreci Mümkün mü?

AIDS hastalığının kesinleşmiş bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavi sürecinde temel amaç HIV virüsünün vücuda girmesi ile azalan bağışıklık hücresinin daha fazla azalmasını engellemektir. Buda ilaç tedavileri ile virüsün kontrol altına alınması sonucunda mümkündür. İlaç tedavisi virüsün ilaç karşısındaki direncine göre belirlenir. Böylelikle zamanında ve eksiksiz kullanılan ilaçlar ile AIDS/HIV virüsü kontrol altına alınmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..