Sağlıklı Beslenme

Adeta Bir Şifa Deposu Somon Balığının Faydaları

Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için haftada en az 2 porsiyon balık tüketilmesini tavsiye etmektedir. Balıklar arasında somon balığının faydaları diğerlerine kıyasla oldukça fazla olup, düzenli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Sizlere yazımızda somon balığının fayladarından bahsedeceğiz.

Somon Balığının Faydaları Neler?

Kalbinizi korur.
Alzheimer riskini önler.
Hamilelikte anne ve bebek için yararları var.
Ruh sağlığına faydalıdır.
Yaşlılıkta kemik erimesi riskini azaltır.
Bağışıklığı güçlendirir.
Diş sağlığına faydalıdır.
Sindirim için önemli bir besindir.

kalp sağlığı
kalp sağlığı

Kalbi Korur

Amerika’da yapılan araştırmalar neticesinde, somon balığının içerisindeki omega 3 yağ asitleri ve vitaminler kalp sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Güçlü bir potasyum kaynağına sahip olan somon balığı kan basıncını düşürerek, yine kalp sağlığı üzerinde etki edecek özellikler taşımaktadır.
Sağlıklı Hamilelik İçin Faydaları Var
Balığın sadece normal süreçte değil, aynı zamanda hamilelik sürecinde de önemli faydaları bulunuyor. Anne adayları üzerinde oldukça faydalı olduğu kadar, anne karnında bebek gelişimi için fayda sağlayacak birçok içerik somon balığında bulunmaktadır.

Alzheimer Riskini Azaltıyor

Somon balığının faydaları arasından en önemlilerden biri, hiç şüphesiz Alzheimer veya bunama gibi sorunları önleyici olmasıdır. İçeriğinde bulunan birçok bileşik, yaşlılıkta görülebilecek Alzheimer riskinin en aza inmesine yardımcı oluyor. Beyin üzerinde önemli etkilerinin olması, bu bileşiklerin hafızaya etki ederek yaşlılıkta Alzheimer ve bunama gibi rahatsızlıkların önüne geçmesine yardımcı oluyor.

 Doğanın Mucizesi Brokoli 

Ruh Sağlığı İçin Faydalıdır

Nörotransmitterler gibi ruh sağlığında önemli yeri olan yapıların düzenlenmesinde önemli içeriklere sahip olan somon balığı, ruh sağlığı üzerinde ciddi faydalar gösteriyor. Depresyon riskinin azaltılması ve stresle mücadele için, bu balıkta harika bileşikler bulunmaktadır.

Osteoporoz Riskini Azaltmaktadır

Somon balığı kalsiyum ve D vitamini başta olmak üzere birçok mineraller açısından zengin besin kaynaklarından biridir. Bilindiği gibi kalsiyum diş ve kemik sağlığı için hayati öneme sahiptir.
Düzenli olarak somon balığı yiyen insanlarda, osteoporoz yani kemik erimesi gibi yaşlılık sürecinde sık görülen rahatsızlıkların ortaya çıkma riski daha azdır.

 Osteoporoz ( Kemik Erimesi ) Nedir? Belirtileri Teşhis ve Tedavi Yöntemleri 

Somon Balığı Kaç Kalori? Besin Değerleri Neler?

Somon balığının kalori değeri, 85 gram için 120 kaloridir. Diğer yandan 85 gram somon balığında bulunan besin değerleri şunlardır;
17 gram protein
37 miligram sodyum
5 miligram yararlı yağ asitleri
1 mg C vitamini
450 IU A vitamini
28 mg kalsiyum
480 mg potasyum
75 mg kolesterol
Somon balığında bulunan besin değerleridir. Somon balığının karbonhidrat değeri olmamakla birlikte, şeker verilip değeri de bulunmamaktadır.

Hamilelikte Somon Balığı Tüketimi

Hamile kadınların somon balığı tük etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak, haftada 3 porsiyonun üzerinde tüketilmemesi tavsiye edilir.
Ortalama olarak iki veya üç günde 1 porsiyon somon balığı tüketmek, hamilelikte bebek gelişiminin sağlıklı olmasına fayda sağlayacaktır. Ayrıca bebeğin beyin gelişimi üzerinde önemli faydaları olması nedeni ile, bebeğin doğduktan sonraki hayatı boyunca da sağlıklı olmasına etki edecek içerikler bu besin kaynağında bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..