Sağlık

Adet nedir ve adet sancısı nasıl geçer?

Adet Sancısı Nedir?

Kadınların ergenliğe adım atmasıyla başlayan, menopoza girene kadar her ay devam eden periyoda adet dönemi ya da regl dönemi denir. Halk arasında adet, aybaşı, hastalık, kırmızı, halam geldi gibi çok çeşitte adlandırıldığı bilinen adet dönemi kadın rahminde döllenmeyen yumurtanın kan ile vücut dışına atılmasıdır. Her kadında düzenli şekilde gerçekleşmeyebilen adet döngüsü 21-35 gün aralığında gerçekleşebileceği gibi normal şartlar altında döngünün gerçekleşme süresi 28 gündür. Adet kanaması hamilelik ve menopoz dönemleri dışında her ay gerçekleşir. Bu dönem 3 ya da 5 günlük süreç içerisinde bazı kadınlarda hafif bazı kadınlarda ise oldukça ağrılı olarak geçen bir dönemdir. Adet sancısı şiddetli olan kadınların yaşam kalitesi bu süreçte düşebilir ve hatta bazı durumlarda evden çıkamayacak duruma geldikleri bile görülebilir

Adet sancısı neden olur ve adet sancısı nasıl geçer?

Psikolojik olarak gerçekleştiğini öne sürenler olsa da tamamen fizyolojik olarak gerçekleşen adet ağrısı ya da adet sancısı, kadının içinde bulunduğu döneme bağlı olarak döllenmeyen yumurtanın dışarı atılması sırasında rahmin kasılmasına neden olan enzimlerin vücut tarafından salınması nedeniyle meydana gelir.

Adet dönemi şiddetli ağrılarla geçen kadınlara yönelik uzmanların yaptığı tavsiye adet dönemi haftasının planlanarak yaşanması gerektiğidir. Bununla beraber uzmanlar adet döneminde vücut sıcaklığının yüksek tutulmasını da önerir. Bu bağlamda ağrının gerçekleştiği bölgeye sıcak su torbası ya da buharla nemlendirilmiş sıcak havlu konulması adet ağrısını azaltmakta büyük rol oynayacaktır.

Ağrılı geçen günlerde böğürtlen çayı, safran çayı, zencefil çayı gibi bitki çaylarının içilmesi ağrının azaltılmasında etkin görev alır. Öğünlerin azaltılarak sık aralıklarla ancak aç kalmayacak şekilde tüketilmesi adet sancısına karşı önemlidir.

Sıcak duşun diş ağrısından baş ağrısına kadar birçok ağrıya karşı iyi geldiği bilinen bir yöntemdir. Sancıların şiddetli olarak ortaya çıktığı zamanlarda alınan sıcak duş, kan akışını hızlandırarak ağrıların azalmasına yol açabilir.

Tüm bunlarla beraber adet dönemlerinde yapılacak hafif yürüyüşlerin ve hafif egzersizlerin ağrıyı hafifletecek etkileri olduğu araştırmalarda da yer almıştır. Ancak yapılacak yürüyüşlerin ve egzesizlerin bünyeyi yormaması yani ağır şekilde olmaması büyük önem taşımaktadır.

Tüm bunlarla beraber kalsiyum, e vitamini ve çinko içeren besinlerin tüketimi de adet ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.

 Kanser riskini azaltan yiyecekler
Adet sancısı
Adet sancısı nasıl geçer

Adet sancısı masajla geçer mi?

Adet ağrısını azaltmanın yollarından biri de karnın alt bölgesine avuç içiyle daire çizecek şekilde masaj yapmaktır. Her ne kadar konuyla ilgili net kaynaklar olmasa da her iki ayağın başparmağı ile işaret parmağı arasında kalan bölgeye aynı anda bir dakikalık baskı yapmanın da etkisi olduğu öne sürülmüştür. Öte yandan kuyruk sokumunu ovmak ya da tıpkı ayakta bahsedilen bölgeye yapıldığı gibi baskı yapmak da adet sancısını geçirebilir.

Kilo adet sancısını artırabilir

Yapılan araştırmalar sonucunda adet sancılarını artıran başlıklardan birinin de kilolu olmak olduğu ortaya konmuştur. Hareketsiz yaşam ve kilolu vücut birleşimi ağrılı geçen adet dönemlerinin kilit noktası olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..