9 Yaş Diyeti Nasıl Yapılır?

9-12 yaş Diyeti

Kilo sorunu fast food tüketiminin artması, şekerli gıdaların fazla tüketilmesi, işlenmiş ve paketlenmiş ürünlerin hayatımızda daha sıklıkla yer alması ve aktif bir yaşamın gittikçe azalması neticesinde oldukça küçük yaşlara kadar inmiştir. Gelişme sürecindeki çocuklar dahi günümüzde obezite riskiyle karşı karşıya kalabilmektedir. Fazla kilo sorunundan kaynaklı sağlık problemleri artık 7’den 77’ye hepimiz için büyük bir risktir. Çocuklarda görülen kilo problemleri zamanında müdahale edilmediğinde ilerde büyük sorunlar yaşanmasına gebedir. Bu gibi durumlarda başvurulmak üzere hazırlanan 9 yaş diyeti çocukların özel durumlarını da göz önünde bulundurmaktadır.

Okul hayatının başlaması ile birlikte ailelerin çocukların beslenme düzenine daha da özen göstermesi gerekir. Bu dönemde beslenmesine dikkat edilmeyen çocuklar ilerleyen yaslarda obezite riski ile karşı karşıya kalabilir. Çocukların diyet yapmak yerine sağlıklı besinlerle beslenmesi önemlidir. 9 yaş diyeti de sağlıklı beslenme üzerine hazırlanmış bir programdır, ama her çocuğun farklı vitaminlere daha çok ihtiyaç duyabileceği de gözden kaçırmamalıdır. Eğer çocuğun kilo problemi diyet yapmasını gerektirecek kadar ileri aşamaya geldiyse de uzman bir diyetisyenden yardım almak ihmal edilmemelidir.
Çocukların besin ihtiyacı yetişkinlerden daha farklıdır 9-12 yaş grubundaki çocuklarda kemik gelişimi açısından kalsiyum alımı önemlidir. Bu yaş grubundaki çocukların günde 2 porsiyon süt veya yoğurt tüketmesi gerekir. Günlük 2 porsiyon süt veya yoğurt bu yaş grubundaki çocukların kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

16 yaş diyeti nasıl yapılır?

Kilolu Çocuklar İçin Tavsiyeler

Kilo problemi olan veya obez olan çocuklar kendilerine özel olarak hazırlanmış zayıflama programlarını uygulamalıdırlar. Bu konuda alanında uzman bir diyetisyenden destek alınabilir. Diyete ek olarak fiziksel aktivite ve su tüketimi de önemlidir.

Çocuklarınız okula bazı sağlıklı yiyecekleri götürebilirler. Böylece okul kantininde satılan aşırı yağlı sandviçler, bol şekerli içecekler, çikolata, dondurma gibi sağlıksız besinlerden uzak kalırlar

 18 Yaş Diyeti Listesi

Okula Götürülebilecek Sağlıklı Yiyecekler

* Kepekli ekmekten yapılmış tost veya sandviç

* Mevsim meyveleri ve sebzeleri

* Ayran veya süt

Çocuğunuz atıştırmalık besinlere çok düşkünse sağlıksız atıştırmalıklar yerine ciğ kuruyemiş, sebze, meyve gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz. Diyet süresince çocuğunuzu aşırı kısıtlamamalı ve haftada bir gün dilediğini yeme özgürlüğünü vermelisiniz. Böylece çocuğunuzun motivasyonunu artırarak zayıflama sürecine destek olabilirsiniz.

9 Yaş Örnek Diyet Listesi

Kahvaltı

* 1 adet haşlanmış veya az yağda pişirilmiş yumurta,

* 1 dilim beyaz peynir veya kaşar peynir,

* 1 yemek kaşığı bal, pekmez veya reçel,

* 1 dilim tahıllı ekmek,

* Bitki çayı veya süt

Öğle Yemeği

* 1 kase az yağlı çorba,

* 3 yemek kasığı pilav veya makarna,

* 1 porsiyon et, tavuk veya balık,

* Ayran veya Salata

İkindi Kahvaltısı

* 1 dilim evde yapılmış kek,

* 1 bardak süt.

Akşam Yemeği

* 1 porsiyon sebze yemeği,

* 1 kase yoğurt,

* 1 dilim tahıllı ekmek.

9 Yaş Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Örnek diyet listesinde çocuğunuzun ihtiyaçları ve fiziksel aktivite miktarına bağlı olarak değişiklik yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çocuğunuzu bu süreçte aşırı kısıtlamaktır.

9-11 yaş grubundaki çocuklar fiziksel aktivite miktarına bağlı olarak değişmekle beraber günde ortalama 1400 kalori tüketmelidir.