9 Yaş Diyeti Nasıl Yapılır?

9 yaş diyeti listesi

Okul hayatının başlaması ile birlikte ailelerin çocukların beslenme düzenine daha da özen göstermesi gerekir. Bu dönemde beslenmesine dikkat edilmeyen çocuklar ilerleyen yaslarda obezite riski ile karşı karşıya kalabilir. Çocukların diyet yapmak yerine sağlıklı besinlerle beslenmesi önemlidir.

9-12 yaş grubundaki çocuklarda kemik gelişimi açısından kalsiyum alımı önemlidir. Bu yaş grubundaki çocukların günde 2 porsiyon süt veya yoğurt tüketmesi gerekir. Günlük 2 porsiyon süt veya yoğurt bu yaş grubundaki çocukların kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Kilolu Çocuklar İçin Tavsiyeler

Kilo problemi olan veya obez olan çocuklar kendilerine özel olarak hazırlanmış zayıflama programlarını uygulamalıdırlar. Bu konuda alanında uzman bir diyetisyenden destek alınabilir. Diyete ek olarak fiziksel aktivite ve su tüketimi de önemlidir.

Çocuklarınız okula bazı sağlıklı yiyecekleri götürebilirler. Böylece okul kantininde satılan aşırı yağlı sandviçler, bol şekerli içecekler, çikolata, dondurma gibi sağlıksız besinlerden uzak kalırlar

Okula Götürülebilecek Sağlıklı Yiyecekler

* Kepekli ekmekten yapılmış tost veya sandviç

* Mevsim meyveleri ve sebzeleri

* Ayran veya süt

Çocuğunuz atıştırmalık besinlere çok düşkünse sağlıksız atıştırmalıklar yerine ciğ kuruyemiş, sebze, meyve gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz. Diyet süresince çocuğunuzu aşırı kısıtlamamalı ve haftada bir gün dilediğini yeme özgürlüğünü vermelisiniz. Böylece çocuğunuzun motivasyonunu artırarak zayıflama sürecine destek olabilirsiniz.

9 yaş diyeti
9 yaş diyeti

9 Yaş Örnek Diyet Listesi

Kahvaltı

* 1 adet haşlanmış veya az yağda pişirilmiş yumurta,

* 1 dilim beyaz peynir veya kaşar peynir,

* 1 yemek kaşığı bal, pekmez veya reçel,

* 1 dilim tahıllı ekmek,

* Bitki çayı veya süt

Öğle Yemeği

* 1 kase az yağlı çorba,

* 3 yemek kasığı pilav veya makarna,

* 1 porsiyon et, tavuk veya balık,

* Ayran veya Salata

İkindi Kahvaltısı

* 1 dilim evde yapılmış kek,

* 1 bardak süt.

Akşam Yemeği

* 1 porsiyon sebze yemeği,

* 1 kase yoğurt,

* 1 dilim tahıllı ekmek.

çocuk diyeti
çocuk diyeti

9 Yaş Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Örnek diyet listesinde çocuğunuzun ihtiyaçları ve fiziksel aktivite miktarına bağlı olarak değişiklik yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çocuğunuzu bu süreçte aşırı kısıtlamaktır.

9-11 yaş grubundaki çocuklar fiziksel aktivite miktarına bağlı olarak değişmekle beraber günde ortalama 1400 kalori tüketmelidir.

Bir cevap yazın