Sağlıklı Beslenme

80 Yaşında Sağlık Sorunu Olmayan Dededen Öneriler

80 yaşında sağlık sorunu olmayan kişi gerçekten var mı?

Sağlık sorunları, yaşın ilerlemesi ile çok daha fazla gündeme geliyor. 80 yaşında olup da sağlık sorunu olmayan var mı? İşte sizin için çok güzel bir örnek. 80 yaşında sağlık sorunu olmayan dededen öneriler ile ilerleyen yaşlarınızın kapılarının sağlıklı açılması için bir fırsat.

 40 yaşından sonra nasıl beslenmek gerekiyor?

Çok fazla uyumayın

80 Yaşında Sağlık Sorunu Olmayan Dededen Öneriler

Çok Fazla Uyumayın!

Dedenin ilk önerisi çok fazla uyumamak. Sağlıklı olmak için çok uyku zararlı. Geçmiş dönem insanlarına bakıldığında, sağlıklı olmanın bir koşulunun erken uyanmak olduğu görülüyor. Aslında onlar erken uyanmayı alışkanlık haline getirmiş. Çünkü akabinde yapılan şey ise çalışmak oluyor. Çok çalışmak için az uyumak gerekiyor. O yüzden gün içinde 8 saati geçen uykulardan uzak durmak önemli. Hasta olmayan kişilerin, hasta gibi günde 10 saatini uykuya ayırması, elbette olumsuz gözüküyor.

çalışmaktan keyif alın

Yaptığınız İşten Keyif Alarak Çalışın!

Evet, çok çalışın değil! Yaptığınız işten keyif alarak çalışmak. Belki de vücut o zaman kendisini yormaz. Siz her ne kadar yorulmuş gibi hissetseniz de keyif aldıkça, psikolojik olarak da vücudunuzu yıpratmazsınız. Bu durum son derece önemli olduğundan, mutlaka dikkat edilmesi gereken kişinin çalışmalarında keyif alarak çalışması. Bu iş belki de 80 yaşında olan bir kişi bağ bahçe işleri oluyor. Günümüz koşullarını düşünerek, ofis ortamında çalışmaktan keyif alıyorsanız ofiste kalın. Sağlığınızın sizin seçimleriniz olduğunu unutmadan hareket ederek, ona göre bir önlem almak en doğrusu olacak.

 Meslek ile kalp krizi geçirme olasılığı arasında bağ var mıdır?

Kahvaltıyı İhmal Etmeyin!

Güne güzel başlamak önemli. Genç yaşta olan herkese önerilen, kahvaltıyı ihmal etmemeleri. Bakıldığında köy kahvaltılarının popüler olmasında, aslında sağlıklı bir öğün olması da var. İşte siz de bu öğünü sağlıklı şekilde geçirmeye özen gösterin. Yediğiniz içtiğinizin sağlıklı olmasının yanı sıra sağlıklı olmak için ne yapmak gerekiyor sorusunun yanıtına, kaçırmadığınız bu öğünlerde aynı zamanda sağlıklı gıdalar tüketmek de olsun. Bu sayede siz de kendinizi hem dinç hissedecek hem de çok daha sağlıklı bir başlangıç yapacaksınız. Kahvaltınız için olmazsa olmazları belirleyin ve her gün kahvaltınızı düzenli bir şeklide edin.

kahvaltı yapmayı unutmayın

Doğal Gıdalar Tüketin!

Günümüzde ne yazık ki bu bir ihtiyaç.  Artık yediğimiz gıdaları kendimiz üretmiyor olduğumuzdan, pek çok ailenin bir bahçesinin olmasını geçin, bir saksısı olmadığından doğal gıda arayışı her geçen gün artıyor. Ancak sağlıklı yaşamın kilidini açan da doğal gıdalar olduğundan, mutlaka kişilerin hangi yaşta olursa olsun sağlıklı olmak doğal gıda tüketimi ile kendisini iyi hissetmesi önemli. Bunun sağlanması için yapılması gereken beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi.

80 yaşında bir dede, kendi bahçesinde ne ürettiyse onu yedi. Peki, siz?

Doğal gıdaya ulaşmak biraz zor gözükse de en azından doğala yakın, sağlıklı olduğunuz konusunda biraz daha inancınızın olduğu bir gıda tüketimi ile kendinizi iyi hissedeceksiniz.

 Sağlıklı diyet atıştırmalıklar

temiz hava çok önemli

Temiz Hava Alın…

Doğada yaşamak, temiz havanın bir ihtiyaç olmasının önüne geçer. Ancak şehirlerde yaşamak, kalabalıkta yaşamak, çalışma ortamı gibi hususlar temiz havadan insanları uzaklaştırır. Sağlık için aslında en önemli hususlar arasında temiz hava yer alır. Temiz bir havada yaşayan kişi, mutlaka kendinizi daha dinç hisseder. Bunun için yeşilin daha çok olduğu yerleri tercih etmek önemli. Ağaçlı olan alanlarda, bol oksijenin olduğu alanlarda temiz hava alarak yaşamak ömrü uzatmanın yanı sıra, ömrünüzü sağlıklı kılan en önemli faktör olacaktır. İşte bunu görmezden gelmeden yaşamak sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlar konusunda önemli bir kriter. Kendinizi iyi hissedeceğiniz alanlarda yer almanız önemli.

Geleceğe bir öneri olarak düşünerek, siz de 80 yaşında sağlıklı olmak adına uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..