Diyet ListeleriKilo Vermek
Trend

5 2 Diyeti Nasıl Yapılır

5 2 Diyet listesi

5 2 Diyeti Nedir?

Öncelikle 5 2 diyetini anlatmakla başlayalım. 5 2 diyeti diye adlandırılan diyet aslında bir diyetten daha farklı olarak beslenme düzenini değiştirerek metabolizmayı hızlandırmak için yapılır. Bu diyet de haftanın 7 gününden sadece 5 günü insana ihtiyacı olan kalori miktarı kadar yemek yemesi serbest bırakılırken geri kalan 2 günde gerekli olan kalorinin 4/1 yenmesi gerekir. Bunu daha sonra erkekler ve kadınlar başlığı altında inceleyeceğim. Ne kadar diyetten farklı desek de aynı şekilde işler. Porsiyonu dengeleyip kendinizi psikolojik olarak hazırladıktan sonra bu diyete başlamanız kendiniz için iyi olacaktır. Yapılan deneylerde ne kadar hızlı zayıflama olduğu gözükmektedir. Bu deneylerde bir başka şey daha ortaya çıkmıştır. Diğer hızlı kilo kaybına yol açan diyetler gibi sıvı ve kaslardan değil de gerçekten yağdan kilo kaybettirdiğini göstermiştir.

Erkekler 5 2 diyetini nasıl yapmalı?

Erkekler yirmili yaşlarını ortalamayı alırsak günde yaklaşık 2400 kalori tüketmeleri gerekir fakat günümüzde hareketsizlik bu kadar artmışken bu kalori tabi ki daha da azalıp 1800 kaloriye gerilemesi gerekir. Biz burada 2400 kalori özünde bakacağız. Erkekler kadınlardan daha az kendilerine dikkat ettikleri için bu kalorinin çok daha üzerinde çıkıyorlar. Bu yüzden bu diyet bir erkek için gerçekten ideal bir diyet olarak sayılabilir. Bir erkek günde yaklaşık olarak 3000 – 3500 kalori arası yemek tüketir ama dikkat etmedikleri bir şey vardır. Yemeklerin porsiyonunu daha dengeli hale getirdiklerinde daha az kalori alacaklar ve daha doymuş olacaklardır. Eğer dengeli hale getirdik den sonra 5 2 diyetini uygularlarsa belirledikleri 2 gün de yaklaşık olarak 600 kalori yemek yerlerse değişimi fark edecekler.

5 2 diyeti
5 2 diyeti

Kadınlar 5 2 diyetini nasıl yapmalı?

 

Kadınlar erkeklere nazaran kilolarına ve yedikleri yemeklerin ne kadar kalori olduklarına daha dikkat ederler. Bu yüzden bu diyette başarılı olma ihtimali daha yüksektir. Bir kadın yaklaşık olarak 2000 – 2200 kalori alır. Bu kalori kadınlar için ideal kalori miktarıdır. Diğer 2 günde ise 500 kalori sınırını geçmemesi lazım. Burada yapılan bir hata olarak bu 200 kalori veya 500 kalori sınırının altında kalındığında sınırı tamamlama isteğidir. Bu yüzden kendinizi zorlayarak bir şeyler yemek diyeti boşa çıkarır.

5 2 diyetinde kalori hesabı yapılmalı
5 2 diyetinde kalori hesabı yapılmalı

2 Gün Nasıl Geçirilmeli 

Peki bu bahsettiğimiz 2 gün nasıl geçirilmeli. Bunu iki şekilde incelemek gerekebilir. İlk olarak yine öğün sayısını 3 de tutarak. Ama bunu yaparken öğünler çok küçültülmelidir. İkinci olarak ise öğün sayısını 2 ye düşürüp porsiyonları ilkine göre bir tık büyültmek olur. Bu iki yolu da diyeti uygulayacak kişi seçebilir. Bütün diyette unutulmaması gereken nokta şu dur ki bu seçilecek iki gün sıralı bir şekilde gelmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..