Sağlık

40 yaşından sonra nasıl beslenmek gerekiyor?

40 yaşından sonra sağlığa dikkat edilmeli!

Vücut sağlığı, belli bir yaştan sonra metabolizmanın yavaşlaması ile her gıdadan etkileniyor. Önlem hareket etmek de fayda olacak. Neden mi? 40 yaşından sonra nasıl beslenmek gerekiyor sorusunun yanıtına göre, aslında kişilerin dikkat etmesi gereken çok sayıda şey. Hem kronik rahatsızlıklar hem de sonradan yaşanabilecek sağlık sorunları için önlem almak adına doğru ve dengeli beslenmek önemlidir. Sizin için önemli olan gıdaların sağlıklı olup olmaması olacak. Sonrasında tüketim miktarı üzerinden hareket ederek, yedikleriniz için acaba doğru yiyecekler mi sorusunu sorabilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurup, yiyecekleriniz için seçiminizi titiz şekilde yapın. Kilo almanın da ötesinde, sağlığınızı korumak için mutlaka uzak durmanız gereken yiyecekler olduğunu unutmayın.

Sağlığını korumak isteyen yetişkinler için uzak durmaları gereken yiyecekler verilmiştir.

40 yaşında kırmızı et tüketimini dengeleyin

 Evde Domates Çorbası Tarifi

40 yaşından sonra nasıl beslenmek gerekiyor

Kırmızı Et Tüketimini Dengeleyin!

Kırmızı et tüketimi, belli bir yaştan sonra sınırlandırılması gerekenler arasında. Kolesterol açısından son derece hızlı bir artışa neden oluyor olması, direkt olarak kırmızı et tüketiminin daha dikkatli olması gerektiği sonucunu getiriyor. Belli bir yaştan sonra insanlar enerjilerin büyük bir kısmını protein ile karşılar. Bunun için de aslında et tüketimi önemlidir. Yeterli miktarda ve doğru şekilde olduğunda, kırmız et tüketiminin sorun olmadığı görülecektir. Bunun için tüketim şeklinin mutlaka haşlama ya da ızgara olması gerekiyor. Yağda kızartılan et ne kadar sağlıklı bir et olursa olsun, pişirme şeklinden ötürü direkt olarak aslında 40 yaş sonrası için tehlike arz ediyor.

Kırmızı et tüketiminin doğru şekilde ve yeterli miktarda olmasına özen göstermelisiniz.

40 yaş üstü baharat seçimi

Baharat ve Sos Tüketimi

Baharat demek, aslında paketli gıdalar akıllara geliyor. Bunun dışında sos tüketimi kapsamında ise mayonez, ketçap gibi ve bunun yanında paketli gıdalarda ki karışımlar gibi tamamı aklınıza gelebilir. Bu tüketimin son derece dengeli olması önemlidir. Tansiyon ve kolesterol gibi hastalıkların ortaya çıkmasına etkili olan gıdalar olduğundan, direkt olarak tüketimin kontrol altında tutulması gerekiyor. Baharat ve sos tüketiminin doğru şekilde olması halinde herhangi bir sağlıksız durum ortaya çıkmayabilir. Ancak bunun yanı sıra kişinin kronik hastalıkları da göz önünde bulundurularak, bu ve buna benzer gıdalar için doğru şekilde hareket edilmesi gerekiyor.

Tuz ve Şeker Miktarı

Mutlaka dikkat edilmesi gereken yiyecekler arasında, 40 yaş üstü için en çok sorun yaratan tuz ve şeker var. Kişilerin daha kadar çok tuz ve şekerden uzak durması sağlanırsa, o kadar çok sağlıklı olması mümkün olacaktır. Küçük yaştan itibaren tuz ve şeker tüketimi için büyük ölçüde sınırlamanın olması sağlanır. Bunun dışında direkt olarak sağlıklı beslenmede olması gerekenler dendiğinde, direkt olarak akıllara tuz ve şeker miktarının azaltılması geliyor. İlerleyen dönemde ortaya çıkabilecek olan şeker hastalığı gibi durumlar, sizin genel anlamda ki beslenme düzeniniz ile alakalı olacak. Bunun sağlanması durumunda, sorunsuz bir şekilde tuz ve şeker miktarının dengede olduğu görülecek. Ancak elbette bunun her yaş grubu için önemli olduğunun da altı çizilmelidir.

Tuz ve şeker miktarının dengeli olması sağlığınız için son derece önemlidir.

Yağlı Gıdalardan Uzak Durmak Gerekiyor!

Yağlı gıdalar artık bu yaş grubu için biraz daha çekingen davranılması gereken bir tüketim. Yağda kızartılan her besin için olabildiğince uzak durmak önemli. Bunu sağlamak açısından gıda tüketimi konusunda kendinizi haşlanmış gıdalara alıştırın. Haşlanmış gıdaların lezzetli tüketiminin olmasını farklı karışımlar ile sağlayabilirsiniz. Sonucunda ise çok daha zararlı olan, kızarmış gıdaların hem yağ hem de pişme şekli sebebi ile zararlı olmasından kurtulmanız sağlanıyor olacak. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, aslında direkt yağdan tamamen uzaklaşmış da olabilir. Doymuş ve katı yağları da bu kategorinin içine alarak, daha sağlıklı ilerlemek adına tercihinizi yapabilirsiniz.

 Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

Canan Karatay Ekmek yemeyin

Beyaz Ekmek Tüketimi

Beyaz ekmek her yaş grubu için tüketiminin dengede tutulması, aşırıya kaçmaması gereken bir yiyecek. Belli bir yaştan sonra ise tamamen hayatınızdan çıkarmak sizin sağlığınız için en doğrusu olacak. Bunu sağlamak açısından beyaz ekmek tüketimini, daha çok tam buğdaya çekebilirsiniz. Bu yaş grubu için bu ekmek ile alınan kalorinin yakılması da daha zor olacağından, kişi metabolizma hızına göre hareket ederek daha sağlıklı şekilde gıda tüketiminin olmasını sağlayabilir. Sorun yaşanmadan, beyaz ekmek tüketiminin daha sağlıklı olduğu şekilde siz de günün bir öğününde ki ekmek tüketiminizi yapabilirsiniz.

Çekirdek – Fındık Gibi Yağlı Gıdalarda Aşırıya Kaçmamak

Bu dönemde belki de tüketilen her gıdanın miktarının doğru ayarlanması gerekiyor. Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz fındık için de durum aynı. Gün içinde kişinin bir avuçtan fazla fındık tüketmesi, sağlığı için olumlu değildir. Bu sebeple mutlaka miktarının ayarlanarak, doğru şekilde tüketiminin yapılması gerekiyor. Çekirdek ise yağ oranı çok yüksek olan bir gıda. Yağlı gıda tüketiminin yağ yakmanın zorluğu ile örtüşmesinden ötürü, mutlaka kişilerin yağlı olan çekirdeklerden de uzak durması gerekiyor. Beslenme düzeninizi bu şekilde kontrol altında tuttuğunuzda, aslında sizin için sorun kalmayacak.

Tavuk Salata

 1500 Kalorilik Diyet Listesi

Beyaz Et

Diğer et türlerine göre beyaz etin tüketiminin normal seviyede kalması sağlığınız için yeterlidir. Bakıldığında direkt olarak beyaz et tüketiminin miktarının ayarlanması, çok daha sağlıklıdır. Hem enerjinin beyaz etten alınması hem de bunun sağlıklı şeklide olması önemlidir. Sağlıklı beyaz et tüketimi mutlaka bu etin haşlanarak tüketilmesi ile olacaktır. Et yiyen kişiler, haşlama olarak yediğinde kalori olarak da ayrıca bir de yağ vücuda almamış olacaktır. Kızartmadan uzak durduğunuz her türlü yiyecek için sağlıklı bir beslenme biçiminiz olduğunu görmek mümkün. Bunu değerlendirerek beslenmenizi sağladığınızda sorun yaşamayacaksınız.

Sağlığınızı Olumlu Etkileyen Yiyecekler

Sağlığınızı korumanıza destek olacak yiyecek önerileri verilmiştir.

Yeşil Gıdalar

Sebze tüketimi, her zaman sizin sindiriminizi kolaylaştıracak yiyecektir. Bu durumda 40 yaş ve üstünde olan gruplar, beslenmesinin sağlıklı olmasını desteklemek için salata yemeyi alışkanlık haline getirebilir. Bu durumda maydanoz, marul, salatalık, nane gibi yeşil gıdaların salata olarak tüketimi de son derece sağlıklı olur. Bunu göz önünde bulundurun ve siz de sağlıklı bir salata hazırlayarak, mutlaka limon eşliğinde yiyebilirsiniz. Yağ dökmemeniz sizin için daha sağlıklı bir tüketimi mümkün kılar. Bunu göz önünde bulundurup, ona göre hareket ederek gıda tüketiminin avantajlı bir hal almasını sağlayabilirsiniz.

Meyveler

Doğal şekeri almak açısından meyveler de olmazsa olmaz. Meyve tüketimi konusunda dikkat edilmesi gereken aynı anda çok fazla meyve tüketiminin olmaması ve miktarının çok iyi ayarlanması. Meyve tüketimi konusunda önerilenler arasında, biraz daha sınırı bilmek işin içine giriyor. Çok daha avantajlı olacağınız meyve tüketimi sayesinde, direkt olarak siz de ihtiyacınız olan vitaminleri almış olacaksınız. Doğru bir tüketim, doğru seçim, dengeli meyve tüketimi gibi hususlar üzerinden direkt olarak siz de değerlendirmenizi yapabilirsiniz.

Kişniş Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? 

Baklagiller

Proteini daha rahat öğüteceğiniz gıdalardan almak da belli bir yaştan sonra daha avantajlı olacaktır. Bunu bilerek hareket etmeniz halinde, siz de fasulye, nohut, mercimek gibi gıdaları daha çok tüketeceksiniz. Sağlıklı beslenme düzeni için mutlaka orta yaş grubunun önerilere göre hareket etmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..