Diyet Listeleri
Trend

18 Yaş Diyeti Listesi

18 yaşında kilo vermek çok kolay

Kilo problemi yaşama yaşı günümüzde oldukça düşmüş durumda. Oldukça genç hatta 18 yaşında bile olsanız kilo sorunlarıyla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. 18 yaş diyeti üzerine verdiğimiz bilgilerden faydalanarak siz de sağlıklı bir şekilde kilolarınızla vedalaşabilirsiniz.
18 yaş, yasal olarak erginlik çağı olsa da tıbben 18 yaşında ergenlik bitmiyor. İnsan ömrünün uzamasıyla ergenlik çağı, 25 – 26 yaşına kadar devam eden bir süreç olarak kabul ediliyor. Bu bakımdan, on sekiz yaşımızda bedenimiz ve metabolizmamız hala genç, hala virüs ve mikrop kaynaklı hastalıklara dirençli. Elbette bu kadar direnç, güçlü ve dengeli bir beslenme zincirine ihtiyaç duyuyor.

18 Yaş Diyetini Uygularken Dikkat Etmeniz Gerekenler

18 yaşındaki erkek çocuklar ortalama 3000 kalori, kız çocukları ise 2200 kaloriye ihtiyaç duyarlar. Elbette bu kalori rakamları kesin değildir ve kişinin hayat tarzına göre artabilir ya da azabilir. Spor yapan bir genç daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarken fiziksel aktivite oranı düşük olan gençler daha az kalori alabilirler.
18 yaşında eğer çok kilolu olduğu düşünülüyorsa alınan kalori miktarı aşama aşama azaltılabilir. Örneğin günlük 200 kalori ya da 300 kalori düşüp fiziksel aktivite arttırabilir. Yalnız bu, spor yapmıyorum o zaman az yersem sıkıntı olmaz durumuna dönüşmemeli. Spor, en azından yürüyüş, hayatımızın içinde mutlaka olması gereken bir alan.
Gençlerde kilo alımının en önemli nedeni şok diyetler, hızlı kilo verme – alma nedenli sağlıksız diyetler. Bedenini dinleyerek kilo vermediğiniz her an, kilonuzu daha da arttırırsınız. Şok diyetler yapıp ardından istenilen kiloya ulaşıldığında beslenme alışkanlığının eskiye dönmesi kilonuzun eskiye dönmesinden ziyade daha çok kilo alınmasına da zemin hazırlar. Bunun yerine hayat boyu uygulanacak bir diyet en güzel yoldur.

 16 Yaş Diyeti Nasıl Yapılır?

18 yaş diyeti önerileri

18 Yaş Diyeti Nasıl Uygulanır?

18 yaş ve sonrası için olan diyette mutlaka üç ana öğün olmalıdır. Ara öğünler ise pek çok diyetisyenin hemfikir olduğu bir durum olduğundan iki ara öğünün de bulundurulması tavsiye edilir. Gün içerisinde karbonhidrat tüketimi de dengeli olmalıdır. Tam tahıllı ekmekler, ekşi mayalı ekmekler, kuru baklagiller en sağlıklı karbonhidratlardır. Günde üç – dört dilim ekmek yeterlidir. Sabahları ve akşamları hafif yemek, öğlenleri ile günlük alınacak kalori miktarının büyük kısmını almak önemlidir. Kahveyi ve çayı şekersiz tüketmek, mümkün olan en az şeker ve tuz düzeyine kendimizi alıştırmak durumundayız. Paketli yiyecekler, şeker ile unun buluştuğu kurabiyeler, kekler, asitli ve şekerli içecekler yani kola ve meyveli sodalar diyet listenizde asla olmaması gereken besinlerdir. Akşamları ana yemeği az, salatayı bol tutmalısınız. Sabahları da yeşillikleri sofranızdan eksik etmemelisiniz. Salatalara olabildiğince az yağ eklemeli ve tohum yağlarını (Ayçiçek, mısır, kanola) hayatınızdan çıkarmalısınız.

 Aç Kalamıyorum Diyenlere Özel Diyet Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..