Diyet Listeleri
Trend

16 Yaş Diyeti Nasıl Yapılır?

16 yaşında kilo vermenin formülü

Günümüzde fast food gibi sağlıksız beslenme şekilleri nedeniyle ne yazık ki kilo problemi her yaşta yaşanabilmektedir. Bu yazımızda “16 yaş diyeti nasıl yapılmalıdır?” ve “16 yaşında kaç kalori alınmalıdır?” gibi çok merak edilen sorularını yanıtlarını verdik.
16 yaş, çocukluktan ergenliğe geçişin ilk ve en önemli basamağıdır. Bu dönemde bedende şekil bozuklukları gibi görünen değişimler olabilir ama aslında bu değişim bizim hayat boyu taşıyacağımız bedenimizin şekil almasından başka bir durum değildir. Bu dönemde diyet yapılmaya karar verildiğinde iki kez düşülmeli ve beslenme şeklini belirlerken çok titiz davranılmalıdır. 16 yaşında yapılan çok sıkı diyetler 3000 kalori altında beslenme ve en önemlisi dengesiz beslenme hayat boyu devam edecek kötü bir yemek alışkanlığına dönüşebilir. Bu bakımdan hem fiziksel gelişimi sekteye uğratmadan hem de fazla ve dengesiz beslenmeden bu dönemde nasıl besleneceğimizi bilmeliyiz.

16 yaş beslenme alışkanlıkları

Bu yaşlarda dışarda yemek yemek insanlara daha cazip gelebilmektedir ama unutulmamalıdır ki iyi yemek, güzel yemek evde yenen, evde yapılan yemektir. Mümkünse tek başımıza yemek yememeye özen gösterelim. Aile ile yemek, televizyon ya da bilgisayar karşısında yemek yememek önemli bir alışkanlıktır.

16 yaşında kaç kalori besin almalıyım?

18 Yaş Diyeti Listesi

16 yaşında kaç kalori alınmalıdır?

On sekiz yaşına kadar alınacak kalori miktarı 2200 – 3000 kalori altında olmamalı, 3000 kaloriyi de geçmemelidir. Bu konuda neredeyse tüm diyetisyenler ve doktorlar hem fikirdir.
16 yaş diyeti yapılırken yaklaşık 2200 kalorilik bir liste uygulanmalıdır. Elbette bu rakam kesin bir rakam değildir. Spor yapanların, herhangi bir sağlık sorunu olanların alacakları kalori miktarı elbette farklı olacaktır. Bunun için bir uzmandan fikir alınmalıdır.
Kalori alım miktarında cinsiyet farkı da önemli bir etkendir. Erkek çocuklarında 3000 kalori kız çocuklarında 2200 kalori ortalama alınması gereken kalori miktarıdır. Ama eğer yeme alışkanlıkları kilo aldırıyor ya da tuvalete gitmeyi zorlaştırıyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

On altı – on sekiz yaş arasında metabolizmamız taptazedir. Bu durumda kişinin çevresinde çok yiyip hiç kilo almayan çok fazla arkadaşı olabilir. Yalnız, ileriki yaşlarda metabolizmamız, bu kadar kaloriyi kaldıramaz hale gelir. Bu bakımdan yeme alışkanlıklarımızı bu yaşta düzenleyip kalori miktarımızı sınırlandırırsak ileriki zamanlarda bize kolaylık sağlar.
On altı – on sekiz yaş arasında mutlaka bol yeşillik tüketilmeli. Ana yemek tek çeşit olmalı ama masada salatalar bolca olmalı. Türk aile geleneklerinde bu durum pek görülmese de sağlıklı olan budur. Bu duruma tek istisna kuru fasulye pilavdır.

9 Yaş Diyeti Nasıl Yapılır?

Turşu mutlaka masada olmalı. Turşunun pek çok faydası vardır ama en önemlisi çok iyi bir idrar sökücüdür. Ergenlik döneminde ana öğünleri atlamak ise yapılacak en büyük yanlışlardan bir tanesi. Eğer çok yenildiği gibi bir durum söz konusu ise akşamları daha hafif yiyerek bu durumu kontrol altına alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..