Diyet Listeleri
Trend

1500 Kalorilik Diyet Listesi

Günde 1500 kalori alarak zayıflayın

1500 kalorilik diyet listesi ile hem sevdiğiniz besinleri tüketebilir hem de kendinizi zorlamadan rahat bir şekilde kilo verebiliriz. Kalori, bizim gün içinde yediğimiz içtiğimiz ve bize enerji sağlayan besinlerin besin değeridir. Bazı besinler, yanlış pişirim, dengesiz tüketim ile kalori değerini arttırır. Vücuda alınan kalori ile yakılan enerji arasında uçurum olursa kilo alımı gerçekleşir, tabii tam tersi durumunda da kilo verimi. Bu bakımdan günlük kalori alımını 1500- 2000 ile sınırlı tutup fiziksel aktiviteyi arttırdığımızda kilo vermemiz mümkündür.
1500 kalorilik diyet listesinde olan ürünleri sizlere sayacağız bu yazımızda. Öğünlerinizi buna göre, kendi beğenilerinizi de göz önünde tutarak kendiniz oluşturabilirsiniz.

1500 Kalorilik Diyeti Uygularken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle pişirimden başlayalım, yağ ile pişirim ile kalori alımı düşüremeyiz. Pişirim fırında az yağ ile ya da haşlama şeklinde olmalıdır. Yağ kullanımı da tohum yağları olarak değil, sağlıklı yağlar dediğimiz sızma zeytinyağı, Hindistan cevizi yağ, avokado ile sınırlı tutmalıyız. Bu yağlara da bitkisel yağlar denir. Tereyağı ise pişirimde ve mümkün olduğunca az kullanılmalıdır.
Sanıldığı gibi karbonhidrat kilo aldırmaz, yanlış karbonhidrat alımı, aşırı karbonhidrat alımı kilo almaya neden olur. Diyette doğru karbonhidrat, kası arttırır. Doğru karbonhidrat dediklerimiz kuru baklagiller, tam tahıllı ekmekler ve uzun süre mayalanan ekşi mayalı ekmeklerdir. Ayrıca meyveler de karbonhidrat kaynağıdır. Günde üç ana öğünde üç dilim tam tahıllı ekmek, bir ara öğünde meyve doğru karbonhidrat alımıdır.
Metabolizmamız akşamları yavaşlar, bedenimiz gün içindeki tüketimlerden yorulur ve dinlenmeye geçer. Bu bakımdan 19.00 sonrası yemek işlemlerinizi bitirmelisiniz.
Asla öğün atlamayın. Ara öğün sayısını diyetisyen yardımıyla düzenleyebilirsiniz ama eğer ağır bir yemek yenilecekse öğlen yemeği buna uygundur, akşam yemeği değil.

 900 Kalorilik Diyet Listesi

 

 1200 Kalorilik Diyet İle Kilo Verin

 

 3000 Kalorilik Diyet Listesi
1500 kalorilik diyet listesi

Zorlamadan Kilo Verdiren 1500 Kalorilik Diyet Listesi

Diyette Sabah Yenmesi Gerekenler

Sabahları, bir dilim peynir, 4 dört ya da beş adet zeytin, bir dilim tam tahıllı ekmek, şekersiz çay ya da kahve, az tuzlu salatalık – domates, limon eşliğinde maydanoz ya da evdeki başka yeşillikleri kahvaltınıza ekleyebilirsiniz. Bu yazılanların hepsini yemek zorunda değilsiniz. Kahvaltıyı 09.00 – 10.00 gibi yaparsanız kuşluk vaktini iki saat sonra yapınız. Her ana öğün arasında en az dört saatiniz olmalı.

Ara Öğünde Yenmesi Gerekenler

Kuşluk – ara öğün olarak iki ceviz ya da iki fındık, bir adet meyve tüketebilirsiniz.

Öğle Yemeğinde Yenmesi Gerekenler

Öğlen avuç içi büyüklüğünde kırmızı ya da beyaz eti haşlama ya da fırınlama ile pişirerek tüketebilirsiniz. Yanına bir kâse kaymaksız yoğurt, yağsız salata, iki dilim tam tahıllı ekmek tüketebilirsiniz. Salatanın yağsız olması önemlidir. Salataya koyduğunuz her yağ, salatayı salata olmaktan çıkartıp sebze yemeği haline getirir.
İkindi ya da ikinci ara öğünü sütlü kahve veya şekersiz Türk kahvesi ile birlikte bir adet kayısı, kuru incir gibi kurutulmuş meyveler ile yapabilirsiniz.

Akşam Yenmesi Gerekenler

Akşam olduğunda, 19.00’dan önce olmak kaydıyla yedi – sekiz yemek kaşığı sebze yemeği yanında beş ya da altı yemek kaşığı tercihen bulgur pilavını, yağsız salata tüketebilirsiniz. Eğer pilav yemiyorsanız bir dilim ekmek, eğer onu da yemek istemiyorsanız bir kâse çorba tüketebilirsiniz.
Bu diyet esnasında günde en az iki litre su içmelisiniz. İçeceğiniz su her 35 kilo için bir litre ölçüsündedir.

Diyet listelerimize yorum bırakırsanız sevinirim.

Diğer diyetlerimize https://dengelibeslenmek.com/kategori/diyetler/ adresinden erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme eklentisini kapatın. Emeğe saygı lütfen..